Неизвестен разказ на Ф. С. Фицджералд ще бъде публикуван в интернет

Неизвестен разказ на Ф. С. Фицджералд ще бъде публикуван в интернет

Намереният в архивите на университета в Принстън неизвестен разказ на Франсис Скот Фицджералд ще бъде публикуван за пръв път в интернет през ноември тази година, съобщи британският „Телеграф”.

Разказът „Температура” е написан през юли 1939 г., обемът му е 8000 думи и вероятно е автобиографичен. Това е историята на писателя Емет Монсен, живеещ в Лос Анжелис, страдащ от зависимост към алкохола.

В произведението са описани финансовите затруднения, които Фицджералд е имал след изтичането на договора му с MGM, както и здравословните му проблеми заради алкохола.

Редакторът на списание The Strand Андрю Джили, който открива ръкописа, описва разказа като ексцентрична комедия с диалози в стил Удхаус, романтична и не много трагична.

„Бях изненадан колко смешен и интересен е разказът. Когато мислим за Фицджералд, си спомняме най-често за трагичните му романи като „Великият Гетсби” и „Нежна е нощта”. „Температура” показва, че той е бил еднакво добър и изкусен и в кратките истории и е бил в състояние да напише висока комедия, отбелязва Джили.

Ф.С. Фицджералд, заедно с Хемингуей и Ремарк, се смята за един от най-важните представители на „изгубеното поколение” в литературата. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“