Четирима астронавти поеха към МКС за нова дългосрочна мисия

Цитат на деня

Нов екипаж пое към Международната космическа станция в петък, за да замени астронавтите, които се завърнаха по-рано на Земята при първата медицинска евакуация в историята на НАСА.

SpaceX изстреля заместващия екип възможно най-бързо по искане на НАСА, изпращайки американски, френски и руски астронавти на мисия, която се очаква да продължи осем до девет месеца – до есента. Четиримата трябва да пристигнат на орбиталната станция в събота, като възстановят пълния ѝ състав, съобщава Асошиейтед прес.

„Оказва се, че петък 13-и е много щастлив ден“, съобщиха от контрола на полета на SpaceX, след като астронавтите достигнаха орбита. „Това беше невероятно преживяване“, отговори командирът на екипажа Джесика Меир.

НАСА беше принудена временно да спре излизанията в открития космос и да отложи други дейности, докато очакваше пристигането на американците Меир и Джак Хатауей, французойката Софи Аденот и руснака Андрей Федяев. Те ще се присъединят към трима други астронавти – един американец и двама руснаци – които поддържаха работата на станцията през последния месец.

Доволна от вече съществуващите медицински процедури, НАСА не разпореди допълнителни прегледи преди старта и не изпрати ново диагностично оборудване. Ултразвуков апарат, който вече се намира на борда за научни изследвания, е бил използван интензивно на 7 януари за преглед на заболелия член на екипажа. Агенцията не разкрива самоличността му или естеството на здравословния проблем. И четиримата завърнали се астронавти са били откарани директно в болница след приводняването си в Тихия океан край Сан Диего. Това е първият случай за 65 години космически полети, в който НАСА прекратява мисия по медицински причини.

С удължаването на мисиите НАСА постоянно търси начини да подобри медицинското оборудване на станцията, заяви заместник-ръководителят на програмата Дина Контела.

„Но има много неща, които просто не са практични, и тогава се налага да върнеш астронавтите от космоса“, каза тя по-рано тази седмица.

В подготовка за бъдещи мисии до Луната и Марс, където медицинската помощ ще бъде още по-предизвикателна, новопристигналите астронавти ще тестват филтър, който превръща питейната вода в спешен интравенозен разтвор. Те ще изпробват и ултразвукова система, базирана на изкуствен интелект и добавена реалност, вместо на експерти на Земята, както и ще извършват ултразвукови изследвания на яремните си вени в рамките на проучване за образуване на кръвни съсиреци.

Екипажът ще демонстрира и уменията си за кацане на Луната чрез симулационен тест.

Адено е едва втората французойка, излетяла в космоса. Тя е била на 14 години, когато Клауди Енери лети до руската космическа станция Мир през 1996 г., което я вдъхновява да стане астронавт. Енери я подкрепи от стартовата площадка във Флорида с пожелания „Bon vol“ („Лек полет“) и „Ad astra“ („Към звездите“).

„Мислех, че ще бъде тиха радост, изпълнена с гордост за Софи, но беше изключително емоционално да я видя да излита успешно“, каза тя.

Хатауей, както и Адено, е новак в космоса, докато Меир и Федяев са на втората си мисия до станцията. Малко преди излитането Федяев поведе екипажа с възгласа „Поехали“ („Да тръгваме“) — думите, произнесени при старта през 1961 г. от първия човек в космоса, Юри Гагарин.

По време на първата си мисия през 2019 г. Меир участва в първата изцяло женска космическа разходка. Нейната партньорка тогава, Кристина Кох, е сред четиримата астронавти от мисията Artemis II, които се готвят да обиколят Луната още през март. Планирана е радиовръзка между двата екипажа, докато са в космоса едновременно.

„Сега сме точно на прага на мисията Artemis II“, каза Меир преди излитането. „Фактът, че те ще бъдат в космоса по същото време като нас… толкова е вълнуващо да бъдеш астронавт в този момент.“

Последният екипаж беше изстрелян от базата Кейп Канаверал. Компанията на Илон Мъск подготвя съседната площадка в Космическия център „Кенеди“ за гигантските ракети Starship, които НАСА планира да използва за кацане на астронавти на Луната.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Джони Деп води преговори за участие в шестата част на знаковата поредица „Карибски пирати“
Тестват човешката коса като бариера за филтриране на нефт и пластмаси от океана
Екстремните горещини в Италия се отразяват пагубно върху пазара на пармезан
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
ЕЦБ предупреждава: Очаква се корекция на пазара заради бума на AI акциите
На днешната дата, 18 август. Рождениците днес
Защо вече не можете да си позволите да игнорирате личния брандинг?
Новият механизъм за изчисляване на минималната заплата трябва да е готов до 21 август
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света