Мъск получи от Зеленски украинския Орден на свободата
Украинският президент Володимир Зеленски връчи в сряда на Илон Мъск украинския Орден на свободата, на фона на усилията на Киев да убеди милиардера да разшири достъпа до мрежата си Starlink.
В указа на президента се посочва, че Мъск е отличен за „защитата на живота и свободата на хората и развитието на отношенията между народите на Украйна и Съединените американски щати“, съобщава POLITICO.
Сателитната интернет услуга Starlink на Мъск помогна на украинските сили да поддържат комуникации и да координират операциите си от началото на пълномащабното руско нахлуване през 2022 г. През февруари 2026 г. SpaceX деактивира хиляди терминали Starlink, използвани от руските сили, което отслаби военните им способности.
Украйна се опитва да убеди технологичния магнат да позволи на армията ѝ да използва мрежата Starlink и на руска територия. Това би позволило на украинските сили да повишат точността на ракетните и дроновите удари дълбоко в Русия.
„Засега Мъск казва, че това би било ескалация. Но може да промени мнението си, когато види повече аргументи“, заяви Зеленски пред журналисти миналата събота.
Орденът на свободата често се връчва на чуждестранни лидери за подкрепата им за Украйна. Сред последните му носители са френският президент Еманюел Макрон, британският премиер Анди Бърнам и литовският президент Гитанас Науседа.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.