Високият стандарт на живот може да доведе до крах на религиите

Високият стандарт на живот може да доведе до крах на религиите

Високият стандарт на живот може да доведе до крах на религиите

Повишаването на стандарта на живот в бедните райони на света може да доведе до край на религията, такава каквато я познаваме, твърдят учени.

Изследователи предполагат, че големите световни религии – християнството, ислямът, индуизмът, будизмът и юдаизмът, са се появили в резултат на разликите в начина на живот между бедните и богатите, предава „Индипендънт“.

Еволюционният психолог д-р Никълъс Баумард споделя, че охолството и богатството са карали хората да водят „по-бавен“ и „по-отпуснат“ начин на живот, което предполага, че заможните елити от преди 2500 години са имали по-ниски нива на агресивност, амбициозност и сексуална активност.

„Пълното охолство има лесно предвидими ефекти върху мотивацията и системата за възнаграждаване на човека“, твърди Баумард.

В проучването се казва, че „бавният живот“ е поставял елитите в незавидна позиция, тъй като те са имали по-малко деца, по-малко храна (въпреки по-големите си възможности, те не били достатъчно агресивни в нейното придобиване) и са се сдобивали с деца на по-късен етап от живота си.

Д-р Баумард вярва, че за да компенсират тези недостатъци, богатите въвели религии, които да концентрират моралния компас на по-бедните към „бавния живот“, отстранявайки тяхното еволюционно предимство.

В изследването се твърди, че религиозни практики са съществували във времена преди да има сериозно разделение между бедни и богати, но в тях липсвал фокусът върху морала и духовното задоволството, който намираме в религиите днес.

„Религиите са базирани на духовното удовлетворение, а не на физическото и материалното такова“, допълва докторът. „За повечето хора е ясно, че религията е в опозиция на материалния свят. Тя насърчава самодисциплината и себеотрицанието“.

Проучването отбелязва, че идеята, че истинското спасение се крие в моралното поведение, а не в това кой има най-много материални блага, може би е била използвана от елитите за контрол над хората от по-ниските прослойки. Това кара доктора да твърди, че евентуалното разпространение на богатството сред по-голямата част от населението на планетата може да доведе до крах на най-популярните религии.

Бавният начин на живот става все по-често срещан в световен мащаб, а хората са мотивирани да си помагат взаимно и да обръщат повече внимание на духовното развитие. Това означава, че нуждата от религии, които да регулират поведението на масите от бедни хора, намалява.

„Ако презумпцията ни се окаже вярна и заобикалящият ни свят продължи да се развива в положителна насока, християнството и другите религии морализатори биха могли да изчезнат, по подобие на гръцко-римските вярвания преди тях“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ