Страничните ефекти на честото пътуване
Мечтаете ли да напуснете работа, да обиколите света и да станете част от обществото на вечните пътешественици?
Може би не трябва да го правите. Проучване на изследователи от University of Surrey в Англия, твърди, че рекламите и социалните мрежи скриват нежеланите, странични ефекти на честото пътуване.
В доклада, Стефан Гослинг, професор по проучване на туризма, и доктор Скот Коен, заместник директор на проучванията във факултета по туризъм, съпоставят „лошите страни на честото пътуване с механизмите за възвеличаването му”, за да разбият едностранчивата представа, че свръхмобилността е нещо прекрасно.
Изследователите твърдят, че обществото представя честото и постоянно пътуване като някакъв идеал, въпреки че такъв начин на живот в действителност не е съвършен.
„Пътуването по работа и за удоволствие обикновено е възвеличавано в привилегированите общества,” се казва в доклада. „От това колко често пътува човек, вече зависят социалния му статус, връзките в обществото и самоличността му.”
Същевременно, отрицателните ефекти от пътуването са многобройни.
Една част от тях са физиологични - умората след полет и дори тромбоза на дълбоките вени. Наред с тях са и ред психологически проблеми, като стрес, тревожност и чувство на изолация, а също и социални, защото пътуването откъсва хората от семейството и приятелите им.
Изследователите смятат, че тези негативни ефекти трябва да бъдат разгласявани, особено откакто съществуват и нискотарифните полети. Може би изглежда привлекателно да се качвате на самолета през седмица заради ниските цени, но знайте, че обиколките по света не означават само да качите поредната хубава снимка в Instagram.
Източник: Mashable.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.