Най-добрите професионалисти на "Делойт България" оценяват кандид

Най-добрите професионалисти на Делойт България оценяват кандид

- Господин Василев, кое е новото в конкурса “Мениджър на годината 2010”?
- Направихме малки промени, така че оценката да е съобразена с текущата конюнктура. Като цяло сме запазили фундамента на методологията, върху който стъпваме трета година. Първо, защото през 2008 и 2009 г. той доказа, че работи много успешно. И второ, защото целта на конкурса е да обявява най-добрите мениджъри, а това може да стане само ако се запази начинът на оценка, за да имаме обективна сравнимост. Своята тежест имат добрите корпоративни управленски практики, включително тези в областта на човешките ресурси. През 2010 г.

поставяме ударение и върху оценката на добрите практики в корпоративната социална отговорност. По традиция наблягаме на личностните качества на мениджърите. Но тази година ще оценяваме и способността им да изпълняват и адаптират антикризисните планове. Друга промяна, която правим всяка година, е да подобряваме ефективността и обективността на оценъчните инструменти. Тази година ще се стремим да привлечем като участници в конкурса и водещите мениджъри на компании с държавна собственост. Добрите практики в управлението не трябва да зависят от типа собственост.

- Моля, припомнете основните моменти, през които преминава оценяването на кандидатите.
- Кандидатите преминават през етап на допускане. Трябва да отговарят на базисни критерии като: да управляват средни и големи компании, да са били на ръководна позиция в компанията през последните две години и да прекарват поне 50% от времето си в България. След тази фаза участниците преминават през оценка на финансовите резултати на компаниите, които те представляват,

за последните три години. Тук сравняваме резултатите на всеки участник с негови преки конкуренти от сектора. Така осигуряваме максимална обективност на този етап, тъй като участниците се съревновават в индустрията си, а не с целия пазар. Заедно с това на този етап оценяваме корпоративните управленски практики, където ползваме световните стандарти в тази област. След този етап избираме 10-те финалисти. Последният етап е оценка на личностните качества на кандидатите, т.е. на компетентностите им.

- Коя е причината конкурсът да се провежда всяка година след март месец?
- За да можем да направим оценка на финансовите показатели от последните три години, са ни необходими официални финансови данни от предходната година. Такива можем да получим едва след 31 март - официалния срок, когато компаниите трябва да са предали финансовите си отчети на държавата.

- Може ли да се оценяват финансови резултати преди това?
- За цялостна и устойчива оценка не трябва да се ползват междинни финансови данни, дори и те да ни бъдат предоставени. Това не отговаря на принципите на конкурса и методологията да се работи върху официални и достоверни данни с цел крайна обективна оценка.

- По какви критерии оценявате добрите управленски практики?
- Включени са три групи добри управленски практики: корпоративни, например има ли система за индивидуално целеполагане или за управление на качеството; практики в областта на човешките ресурси като правила за определяне на основно и променливо възнаграждение; добри практики на социално отговорно поведение - политики и проекти за подобряване на работните условия, околната среда, здравето и възможности за спорт.

- Ако цифрите се сравняват лесно и безпроблемно, как оценявате личностните качества на мениджърите?
- Нищо не е лесно и безпроблемно при толкова силно променлива среда. Личностните качества са най-трудни за оценка и са най-оспорими от гледна точка на обективност. Затова сме разработили специално за конкурса стандарт на личностни характеристики за мениджърите, които са групирани

в пет области - лидерство, управление на ресурси, управление на хора, стратегическа ориентация и аналитичност и предприемачество. Чрез сравнение между тях и компетентностите на мениджърите се прави крайната оценка. Тя се основава на интервюта, проведени с кандидатите от финалната десетка, с техен пряк подчинен и с техен непряк подчинен. Така спазваме правилото за 180-градусова обратна връзка, чиято цел е да ограничим субективния фактор. Също така в интервюто участват поне двама от експертите на "Делойт" - отново, за да избегнем субективно мнение.

- Колко консултанти от “Делойт” провеждат оценяването?
- "Делойт" подбира много внимателно екипа от специалисти, който участва в конкурса. Те са от много различни области - от финансисти, експерти по корпоративно управление, специалисти по управление на риска, маркетинг експерти, професионалисти в областта на човешките ресурси. Във всеки от предишните конкурси участваха повече от 10 от най-добрите ни експерти.

- Коя е гаранцията, че наистина най-добрият ще спечели?
- Оценката се прави на базата на добре проучена всеобхватна картина на работата на всеки мениджър. Търсим реални доказателства за това в областта на финансовите резултати, практиките на управление, личния принос. И ги намираме. В надпреварата се включват топ мениджъри от елитните български и международни компании, което показва растящо доверие към участие в конкурса. Той вече има традиция и история и заема водещо място при утвърждаване значимостта на мениджърската професия, за повишаване на качеството и за капитализация на управленския капитал на България.   

ИЛИЯН ВАСИЛЕВ е председател на "Делойт България". Посланик на Република България в Русия от 2000 до 2006 г. Бил е председател на Агенцията за чуждестранни инвестиции и на Българската международна стопанска асоциация (БИБА). Основател и почетен председател е на Българския икономически форум и на Икономическия форум за Югоизточна Европа. Като консултант участва в едни от най-големите български инфраструктурни проекти, като автомагистрала "Тракия", летище София, развитие на курорта Банско и др.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ
Четири неща, които всяка B2B марка трябва да прави
Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии