60 европейски проекта търсят лек за най-проблемните заболявания на нашето съвремие

60 европейски проекта търсят лек за най-проблемните заболявания на нашето съвремие

Разработването на лекарства за аутизъм, алцхаймер, шизофрения, депресия, диабет, инфекциозни, онкологични и други заболявания е сред най-големите предизвикателства пред фармацевтичната индустрия. Това заяви Зоя Паунова, председател на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) на откриването на информационен ден на тема „Инициатива за иновативни лекарства“ (IMI).

Инициативата обединява усилията на европейски фармацевтични компании, научноизследователски институти и пациентски организации в 60 проекта за ускоряване и повишаване успеваемостта на клиничните изследвания за разработване на нови лекарства и ваксини, по-бърз достъп до нови медикаменти, разработване на нови биологични маркери за диагностика на заболяванията и – преди всичко – създаването на по-безопасни и ефективни лекарства, обясни Катарина Ангрош, заместник-директор на Научноизследователски партньорства на EFPIA (Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации).

IMI стартира през 2008, като от тогава до 2024 е предвидено общо финансиране на стойност 5 милиарда евро, което превръща Инициативата в най-голямото публично-частно партньорство в здравеопазването в целия свят.

Половината от тази сума се осигурява от Европейската комисия, а останалата част – от EFPIA, която допринася и с други ресурси като лаборатории, апаратура и експерти.

Информационният ден има за цел да предостави практическа информация за Инициативата на медицинската общност в България, за да може и тя да даде своя принос, обясни директорът на APRharM, Деян Денев.

„За съжаление, до момента участието на български учени в тези проекти е много оскъдно, но от тях зависи да се информират за Инициативата и да се включат в нея“, заяви той.

Денев подчерта, че IMI не просто е отворена за страната ни, но и насърчава проектите от Източна Европа именно защото са малко. Държави от региона, които участват в Инициативата, са Чехия, Полша и Унгария.

В IMI работят над 845 академични и изследователски екипа, 169 малки и средни предприятия, 26 пациентски органиации, 480 екипа от EFPIA и 17 регулатора.

Най-много от инвестираните в Инициативата средства се влагат в изучаването на инфекциозни заболявания, разработването на лекарства и мозъчните заболявания. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
На лов за таланти: Meta придоби още един AI стартъп
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.