Hitachi създаде стъкло за пренос на файлове с живот от 100 години

Hitachi създаде стъкло за пренос на файлове с живот от 100 години

Hitachi създаде стъкло за пренос на файлове с живот от 100 години

Японските инженери от Hitachi смаяха света с нова високотехнологична разработка. Те създадоха неповторим и впечатляващ метод за съхранение на файлове и дигитална информация върху парченце стъкло. Научният им прокет е в отговор на проблемите със складирането на данни извън компютрите от последните години. Повредата и загубата на информация на физическите носители, които се свързват с електрониката, остава важен въпрос.

Стъкълцето на Hitachi може да се окаже съвсем простичък на вид гигант в света на съхранението на файлове, пишат от в. „Дейли Мейл”. То представлява парченце кварц, което може да претърпи екстремни температури и тежки външни условия, без да бъде повредено. Трае почти завинаги. По-точно, годността му може да е около 100 години, смятат японските учени.

„Обемът данни, създаван всеки ден, нараства, но по отношение на запазването им за следващите поколения не сме се подобрили от дните, когато записвахме неща на камъни”, коментира изследователят на Hitachi Казуйоши Тории. „Вероятността да губим информация може всъщност да се е повишила”, казва той, отбелязвайки, че животът на дигиталните медии в наличност в момента – CD-та и твърди дискове – е ограничен до няколко десетилетия или максимум половин век.

Новата технология на Hitachi записва данните в двойна форма, създавайки точки вътре в тънкото парченце кварцово стъкло, което може да бъде прочетено с обикновен оптичен микроскоп. При условие, че бъде предоставен компютър, който разбира бинарната система със специална програма, информацията върху този иновативен носител ще може да бъде четивна винаги. Независимо колко модерен е самият компютър.

Чипът е устойчив на множество химикали. Работата му не се накърнява от радио вълни. Може да бъде поставян в среда с високи температури и пламъци до 1000 градуса по Целзий. Успява да устои на тези условия и да продължи да работи, ако е бил поставен в тях в продължение на 2 часа.

Водоустойчив е. Това означава, че може „да преживее” климатични бедствия като цунами например. „Вярваме, че данните ще оцелеят, освен ако това твърдо стъкло не бъде счупено”, казват японските учени. Стъкълцето се състои от четири пласта с точки. Може да съхранява 40 мегабайта на квадратен инч, което е равно на приблизителната гъстота на музикалния диск (CD). Изследователите казват, че добавянето на повече пластове няма да е проблем.

От Hitachi не посочват кога ще пуснат диска в практична употреба. Първи ще започнат да го ползват японските правителствени агенции, музеи и религиозни организации.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ