Доказаха свойството на Facebook да разваля настроението

Доказаха свойството на Facebook да разваля настроението

Времето, прекарвано в социалната мрежа Facebook (а вероятно и в други подобни онлайн услуги), е обратнопропорционално на настроението, с което се сдобиваме. С други думи, колкото повече сърфираме там, толкова по-мрачни ставаме. Това показаха наблюдения на американски учени от Мичиганския университет.

Те набрали 82 доброволци, платили им по 20 долара и ги снабдили с iPad-и. В замяна участниците се задължили да преминат психологически тестове преди и след двуседмичния период на експеримента. В неговите рамки пък трябвало точно и честно да отговарят на постоянно пристигащите от учените есемеси с въпроси за настроението и прекараното в социалната мрежа време.

След като обработили информацията, учените установили, че почти във всички случаи колкото по-дълго време прекарвали хората във Facebook, толкова по-мрачно настроение имали. Ефектът бил забелязан както по отношение на кратки отрязъци от време (например един ден), така и за целия период на проучването сумарно. Това означава, че занижаването на психологическия комфорт има дълготраен характер.

Изследователите подчертават, че отделно са били взети предвид влиянието на броя приятели в мрежата върху емоционалния фон на потребителя, нивата на депресия при участниците, самооценката, полът и даже целта на създаване на профил във Facebook на всички доброволци. Всички тези фактори обаче не се оказали достатъчни, за да обяснят откритата закономерност. С други думи, твърдението, че склонни към депресия хора просто прекарват повече време онлайн, не обяснява феномена.

Според учените връзката между лошото настроение и избора на някакво самотно занимание съвсем не е толкова пряка, както се смяташе досега. Опити показват, че депресирани хора, които предпочитат да четат или спортуват, вместо да висят във Facebook, не показват влошаване на емоционалните нива – напротив. По думите на авторите изследването показва, че Facebook е изключение и от правилото „колкото повече приятели, толкова по-ведро настроение”. Причините за тези аномалии обаче тепърва ще бъдат изяснявани.

Изследванията на социалните мрежи и тяхното отражение върху вътрешния ни мир е сравнително ново направление в психологията. Освен Facebook, учените следят и процесите в Twitter и Wikipedia. Анализът на данните заинтригува вече дори епидемиолозите, които откриха, че по туитовете за грипа може да се проследи разпространението на вируса в глобален мащаб.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Unilever разработи дизайнерско звено, базирано на изкуствен интелект
На днешната дата, 19 юли. Рождениците днес
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно
Три начина за справяне със стреса на работното място
Чехия прие закон, който определя пет години затвор за комунистическа пропаганда
Президент на Иран си взе такси, след като заредиха колите от кортежа му с разреден бензин
На фокус през следващите седем дни: Избори, лихви и финансови отчети
Бившият шеф на УЕФА и легендарен футболист Мишел Платини беше обран в дома си край Марсилия