Нов вид атомен часовник може да преосмисли секундата

Нов вид атомен часовник може да преосмисли секундата

Учени от парижка обсерватория обявиха, че са открили най-точния начин да се измерва времето. Той се основава на нов вид атомен часовник. 

Човечеството отдавна използва атомните часовници, за да отброява секундите, припомня Би Би Си. Тестове на алтернативен вид атомен часовник с по-различна система обаче са показали, че той работи по-коректно.

Съвременните часовници с "оптична решетка", които ползваме, губят по една секунда на всеки 300 милиона години. Френският екип твърди, че е намерил по-добър начин да определи секундата като мерна единица. 

Преди векове хората са се ориентирали от завъртането на Земята, за да измерват времето и да определят кога е минал денят. Но тъй като планетата ни се поклаща около оста си, докато се върти, някои дни могат да бъдат по-дълги или по-къси от други.

Атомният часовник се доказа като точен метод за определяне на времето през 60-те години на 20. век. Също както големите настолни стари часовници, които използват поклащането на махало, за да измерват интервалите от време, той използва редовните вибрации на атомите.

Настоящата му система излага облаци от цезиеви атоми на микровълни, за да ги разлюлее и да ги накара да завибрират. Новите часовници на френските учени обаче ползват светлина под формата на лазерни лъчи, за да възбудят стронциеви атоми. Лазерните лъчи разлюляват атомите много по-бързо от микровълновата радиация. Чрез тях времето може да се раздели на значително по-къси интервали и, следователно, да се измерва с по-голяма точност. Смята се, че тези нови атомни оптични часовници са три пъти по-точни от познатите, които губят секунда на всеки 100 милиона години.

Абсолютно точното отмерване на времето е от значение за много съвременни технологии като телекомуникациите, сателитната навигация и фондовите пазари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ