Ново изследване се бори с мозъчната смърт

Ново изследване се бори с мозъчната смърт

Ново изследване се бори с мозъчната смърт

Биотехнологична компания в САЩ е получила разрешение от етична комисия за набиране на пациенти, които са в клинична смърт след крайно увреждане на мозъка, за да се тества дали част от тяхната централа нервна система може да „се върне към живот“, съобщава британският „Телеграф“.

Учените ще използват комбинация от терапии, включително инжектиране на мозъка със стволови клетки и комбинация от пептиди, както и техники за стимулация на нервната система с помощта на лазери, които се използват и за събуждане на пациенти от кома.

Участниците в експеримента трябва да бъдат потвърдени за клинично мъртви и да се подържат живи само с помощта на медицинска система.

Те ще бъдат наблюдавани в продължение на няколко месеца с оборудване, което сканира мозъка за признаци за регенериране, най-вече в по горната част на гръбначния мозък - най-ниският ствол, който отговаря за дишането и сърцебиенето.

Екипът вярва, че стволовите клетки в мозъка може да изтрият мъртвите клетки и да рестартират живота с помощта на заобикалящата ги тъкан. Този процес е често срещан в животинското царство, най-вече сред влечугите. Пример за това е саламандърът, който може да възстановява обратно цели крайници.

“Това представлява първи опит от този вид и е следващата стъпка към евентуалната победа над смъртта“, споделя доктор Ира Пастор, главен изпълнителен директор на Bioquark Inc.

„Току що получихме позволение за първите 20 субекта и се надяваме веднага да започнем набирането на нови пациенти. Работим с болницата, за да идентифицираме семействата, при които може да има религиозни или медицински пречки срещу даряването на органи.“

„За стартирането на толкова сложна инициатива, комбинираме инструменти от  регенеративната медицина с други съществуващи медицински устройства, обичайно използвани за стимулация на централната нервна система у пациенти с тежки нарушения на съзнателната функция.Надяваме се да имаме видими резултати в първите два до три месеца“, добавя тя.

Въпреки че хората в мозъчна смърт технически вече не са живи, често телата им може все още да циркулират кръв, смилат храна, отделят екскременти , да лекуват рани, да вдигат температура и дори да износят бебе.

Последни изследвания предполагат, че електрическата активност и притокът на кръв продължават след смъртта на мозъчните клетки, но не са достатъчни за да позволят функционирането на цялото тяло.

Въпреки че хората не разполагат с регенеративни способности в централната нервна система, животни като амфибиите и някои видове риба могат да поправят и да възстановят значителна част от мозъка си, дори след животозастрашаваща травма.

„Благодарение на нашето изследване ще може вникнем по-дълбоко в състоянието на мозъчна смърт. Това може да помогне в бъдещето развитие на терапията за тежки заболявания от рода на Алцхаймер и Паркинсон.“, добавят от Bioquark inc.

„Въпреки че в последните години има множество примери за това, че човешката мозъчна и нервна система не е непоправима, идеята, че мозъчната смърт може лесно да бъде избегната и, че процеса може да бъде обърнат, изглежда много пресилена, предвид настоящите ни способности и познания в неврологията“, казва доктор Бийн Бърнет, невролог от университета в Кардиф.

„Спасяването на отделни части може да бъде изключително полезно, но все още сме много далеч от съживяването на цял работещ функционален мозък.“   

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ