Обсерваторията "Рожен" спира работа до 3 седмици

Обсерваторията Рожен спира работа до 3 седмици

Националната обсерватория "Рожен" ще спре работа до 3 седмици. Причината е, че не са се намерили пари за оцеляването й, съобщи bTV.

Най-големият астрономически комплекс в Европа не може да си плати тока за октомври. До края на ноември учените ще консервират телескопите и цялото техническо оборудване, след което ще прекратят цялата си научна дейност. След като токът и водата в астрономическия комплекс бъдат спрени, ще бъде извадено от строя специфично оборудване, чието възстановяване струва в пъти по-скъпо, коментират специалисти.

Астрономите ще получават заплати около минималната за страната до декември, заради намаления с почти една трета бюджет на научната институция. От януари влиза в сила новият бюджет на страната. Това обаче не гарантира оцеляването на техниката. Остава въпросът как ще бъде организирана и заплатена охраната на научния комплекс.

Междувременно продължава кампания за набиране на средства в дарителска сметка, чиито данни са следните:

Институт по Астрономия, НАО-Рожен

Сосиете Женерал Експресбанк

4700 Смолян

Бул. "България" - 56

IBAN: BG94TTBB94003120017759

BIC: TTBBBG22

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
На днешната дата, 7 юни. Имен ден празнуват Валери и Валерия
Неизвестно за известните: Модният революционер, на когото маркиза и звезди донасят късмет и пари
Регулаторите подписаха споразумение срещу спекулата преди въвеждането на еврото у нас
България е на четвърто място по икономически растеж в ЕС
Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ
Слънце до обяд, следобед - облаци и превалявания
95% от бизнесите се провалят в едно нещо. Поправете го преди да ви струва скъпо!