Учени изследваха дългосрочните щети от Втората световна война

Учени изследваха дългосрочните щети от Втората световна война

Нисък жизнен стандарт, лошо здраве и повишен риск от психични разстройства са най-често срещаните и до днес щети от Втората световна война. Това става ясно от резултатите на мащабно проучване на учени от Мюнхенския университет  и експерти на RAND Corporation. Изследването е било посветено на проучването на дългосрочните последствия от Втората световна война, регистирани и до момента на територията на континентална Европа сред хората, преживели войната. В него са били обхванати 20 хил. респонденти на възраст 50 и повече години от 12 европейски страни: Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Франция, Германия, Гърция, Италия, Нидерландия, Полша, Швеция и Швейцария.

По-конкретно е било разгледало дългосрочното влияние на Втората световна война върху здравето, образованието, икономическото развитие и встъпването в брак на хора, преживели войната и техните деца. Сред

Изследователите установили, че за живите свидетели на Втората световна война и техните деца, рискът от заболяване от диабет е с три процентни пункта по-висок, отколкото при останалите. А рискът от отключване на депресия е с 5,8 процентни пункта по-голям.

Най-склонни към развиване на различни депресивни разстройства са хората и децата на тези, които са живеели в епицентъра на активни бойни действие. Сред тези респонденти е регистрирано влошено физическо и психично здраве.

Както отбелязват в обобщението си експертите от RAND Corporation, по време на Втората световна война в Европа са загинали около 39 млн. души, половината от които са мирно население. По-голямата част от жертвите са мъже, което е довело до рязка и дълготрайна промяна в съотношението между половете. Много деца са били лишени от бащи, което в дългосрочна перспектива е довело до влошаване на нивото на образованост, както и на шансовете за създаване на семейства. От лош здравословен и социален статус в анкетата са се оплакали предимно хора, които по време на войната са принадлежали към средната класа или бедните слоеве на обществото, коментира Джеймс Смит, един от авторите на изследването от RAND Corporation.

От гледна точка на икономиката, успешни са се оказали не страните, които са спечелили войната, а тези, които са съумели да преминат към демокрация и прозрачна пазарна икономика.

Цялото изследване ще бъде публикувано през март тази година в сп. Review of Economics and Statistics. Това е първото по рода си подробно и мащабно изследване на дългосрочните последствия от Втората световна война, отбелязват от RAND Corporation.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ