Учени от цял свят: Български медикамент е най-голямата новина в борбата с тютюнопушенето

Учени от цял свят: Български медикамент е най-голямата новина в борбата с тютюнопушенето

Български лекарствен продукт е най-ефикасното средство за отказване от тютюнопушенето. Това обявиха новозеландски учени в обобщение на проведено от тях независимо изследване. Те са извършили проучване, в което са сравнили действието на българския Tabex® - един от флагманите в портфолиото на Софарма и никотин-заместителна терапия (CASCAID). Резултатите са публикувани в престижното медицинско издание The New England Journal of Medicine. Според тях българският продукт превъзхожда другите средства за прекратяване на вредния навик и то при значително по-ниски разходи и по-кратък период на лечение.

Като метод за отказ от тютюнопушенето Tabex® се използва над 50 години в Източна Европа. Той съдържа цитизин, алкалоид от растението Cytisus laburnum, познато у нас като Жълта акация или Златен дъжд. Tabex® прекъсва порочния кръг на зависимостта от цигарите, като повлиява именно на желанието за пушене и навиците, свързани с удоволствието от запалената цигара.

Изследването под заглавие “Цитизин срещу никотин за отказване на тютюнопушенето” ефинансирано от Новозеландския институт за иновации в здравеопазването и е първото в света проучване, сравняващо различните видове терапия. В него са взели участие 1310 пушачи от Нова Зеландия, като половината от тях са получавали българския лекарствен продукт в продължение на двадесет и пет дни, а другата половина в рамките на осем седмици са приемали никотин-заместителната терапия (никотинови дъвки, никотинови лепенки и никотинови дражета за смучене). Разделението в двата клона на изследването е било на случаен принцип по отношение на етнос, пол и ниво на пристрастяване и др.

След проучването ръководителят на новозеландския изследователски екип д-р Натали Уокър обобщава, че “българският лекарствен продукт е ефективно средство за отказване от тютюнопушене, което може да се използва като средство на първи избор за лечение на никотиновата зависимост и трайно отказване от тютюнопушене”. По време на самото лечение участниците, приемали Tabex®, са съобщили над 150% по-малко симптоми на никотинова абстиненция в сравнение с никотин-заместителната терапия.

Резултатите показват, че Tabex® е със сравнимо по-добър ефект спрямо никотин-заместителната терапия. Един месец въздържане от пушене е отчетено при 40% от участниците, получаващи Tabex® и при 31% на никотин-заместваща терапия. При проследяване след два и шест месеца българският продукт продължава да бъде по-ефективен и с по-продължително въздържане, отколкото никотин-заместителната терапия.

“Тютюнопушенето е една от водещите причини за смъртност в света. Тъй като 70% от пушачите желаят да се откажат от цигарите, но само 2,5% успяват, е нужна подкрепа под формата на фармакотерапия”, коментира началникът на клиниката по белодробни болести във ВМА доц. д-р Коста Костов. Една от причините Tabex® да действа толкова добре е, че при приема му пушачите спират да изпитват удоволствие от вредния навик и много по-лесно и комфортно превъзмогват „страшните симптоми“ на никотиновата зависимост, допълни той.

Друг световен авторитет в областта на медицината, проф. Нанси Риготи от Harvard Medical School заяви в свое телевизионно интервю от началото на годината , че e въпрос от обществена здравна значимост терапията с Tabex® да стане по-достъпна за колкото се може повече хора. Медикаментът е не само по-ефективен, но и по-евтин, прилага се от десетилетия и има добър профил на безопасност, поради което милиони пушачи могат да се възползват от него, изброява като аргументи проф. Риготи.

Световно известния учен и експерт по зависимостите проф. Робърт Уест е още по-впечатлен от българския медикамент, който е на растителна основа. В коментар за New Scientist Magazine  той обявява категорично, че според него Tabex® е най-голямата новина в областта на отказа от тютюнопушене. “Това е евтина за производство таблетка, която може да бъде купена дори от най-бедния пушач и която може да спаси живота на милиони”, допълва Уест.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ