Учени: Туберкулозата ще погуби 40 млн. пушачи

Политика за бисквитки

До 2050 г. 40 млн. пушачи по света могат да умрат от туберкулоза. Това прогнозира проучване, публикувано в британското медицинско списание BMJ.

При пушачите е два пъти по-вероятно да развият инфекцията на белите дробове и тя да стане причина за смъртта им, в сравнение с непушачите, твърдят специалистите. Голяма част от пациентите с туберколоза ще бъдат диагностицирани в Африка, смятат те. Заболяването ще бъде разпространено и в източния Средиземноморски и югоизточния Азиатски регион.

„Минаха почти 20 години откакто СЗО обяви туберкулозата за глобална здравна заплаха”, коментира д-р Джон Мур Джилън от Британската белодробна фондация. „Оттогава нивата на заболеваемост са се повишили, а тютюнопушенето допълнително увеличава риска от заболяването и смърт от туберкулоза”, казва той.

От дружеството за борба с белодробните болести твърдят, че глобалните опити за борба с болестта имат по-малък ефект заради „агресивната промоция” на цигарите, прилагана на места от тютюневата индустрия.

Около една пета от хората по света са пушачи. Много от тях се намират в страни с висока заболеваемост от туберкулоза, където рекламата на цигарите е силно разпространена и мултинационалните тютюнопроизводители разширяват пазарите си.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
Времето: Силен вятър от запад носи дъжд и захлаждане
Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Без скъпите бижута: Галерия „Аполон“ в Лувъра отново отвори врати след обира през есента