38% от гражданите на ЕС вярват, че изкуственият интелект е необходим за науката

Общество

Над една трета (38 на сто) от гражданите на ЕС казват, че вярват на научни изследвания и открития, създадени с помощта на изкуствен интелект, а една четвърт (25 на сто) нямат доверие на този вид изследвания,. Това  сочат данни от проучване на Евробарометър, представени днес от Европейската комисия. 

Половината от анкетираните са съгласни, че изкуственият интелект, използван в науката, допринася за открития, които ще доведат до решения на големи предизвикателства като изменението на околната среда и тежките заболявания.

Над 80 на сто от гражданите на ЕС определят общото влияние на науката и технологиите като положително. Две трети от участниците в допитването (67 на сто) са на мнение, че науката и технологиите правят живота по-лесен, здравословен и удобен. Възобновяемите енергийни източници (87 на сто), информационните технологии (79 на сто), ваксините и борбата със заразните болести (77 на сто) ще се отразят положително върху начина на живот през следващите 20 години, показват мненията, цитирани от БТА.

Мнозинството от европейците (58 на сто) искат да знаят повече за научните разработки. Липсата на време (40 на сто), на интерес (37 на сто) и на познания в областта на науката и технологиите (36 на сто) остават пречки пред ангажирането на обществото с наука и технологии, според данните.

За 77 на сто от европейците науката и технологиите трябва да отчитат нуждите на всички групи хора, когато се използват в търсенето на нови решения и изделия, а 72 са на мнение, че правителството трябва да поеме отговорността новите технологии да бъдат от полза за всички. Мнозинството изразява загриженост от опасността научните приложения да застрашат правата на човека (58 на сто), а почти две трети (64 на сто)  вярват, че науката и технологиите може да помогнат за подобряване на околната среда и справянето с промените в природата. За 80 на сто резултатите от финансирани от бюджета изследвания трябва да бъдат достъпни онлайн безплатно, показват още резултатите от изследването.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Вучич: Сърбия се готви за нападение от Хърватия, Албания и Косово
Правителството с извънредна мярка срещу високите цени на горивата
Планове: Турция и България отварят нов митнически пункт на север от ГКПП „Капъкуле“
Швейцария отказа на два американски военни самолета да прелетят над страната
Американският медиен регулатор заплашва телевизионни оператори с отнемане на лицензи заради репортажи за Иран
Тръмп: Иран е готов за примирие, но условията „не са достатъчно добри за нас“
Гюров за Съвета за мир: В понеделник внасяме жалба в Конституционния съд
Протест срещу изкуствения интелект: Над 10 000 писатели от цял свят издадоха книга без текст