Разрешителните за строеж в София поскъпват двойно

Разрешителните за строеж в София поскъпват двойно

Столичният общински съвет (СОС) прие предложение за двойно увеличаване на таксата за разрешително за строеж. 

По думите на общинския съветник и вносител на доклада Борис Бонев това е първа голяма стъпка за спирането на презастрояването в София, предава БТА. 

С този доклад се индексират таксите за първи път от 2006 г., така че те да отразяват реалните административни разходи. Новите такси са под 0,5% от средната пазарна стойност на кв.м на имотите в София, но мярката добавя около 30 млн. лв. годишно към бюджета на града, добави общинският съветник.

Бонев каза, че следващата стъпка е да се направят законодателни промени, които да позволят да се създаде фонд "Благоустройство" - парите, от който да отиват за изграждане на улици и отчуждаване на имоти за зелени площи, детски градини и училища.

Пред журналисти Бонев благодари за отговорното отношение и подкрепата на доклада от ГЕРБ, БСП, "Синя София", "Възраждане", "Има такъв народ", Ваня Григорова и независими общински съветници, които са подкрепили тази реформа. Общинският съветник смята, че това е важна стъпка към осъществяването на по-справедлива градска политика и по-подредена градска среда. Бонев посочи, че изказва съжаление, че доскорошните им партньори от "Продължаваме Промяната - Демократична България", с които са работили много дълго време по този доклад, са решили от политически инат и заради натиск от кмета на София да не го гласуват. "Те отслужиха чужд интерес", смята той. 

От "Възраждане" пред журналисти посочиха, че подкрепят доклада за увеличението на таксата за разрешително за строеж, но смятат, че увеличението, което се предвижда е недостатъчно. Общинският съветник Деян Николов каза, че за момента то е възможното според закона и този доклад ще бъде полезен за града. 

Общинските съветници приеха и друг доклад внесен от "Спаси София", свързан с необходимостта да се създадат нови правила за компенсации на клиентите на "Център за градска мобилност" ЕАД, които поради независещи от тях, или от "Център за градска мобилност" ЕАД обстоятелства, са били изправени пpeд невъзможност да ползват закупените от тях дългосрочни превозни документи no редовна или преференциална тарифа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рекорд: Броят на милиардерите в света се е увеличил с 287 души през 2025 г.
Откритие: Древни статуи пренаписват праисторията на човечеството
30 месеца затвор за лекар, продавал кетамин на звездата от "Приятели“ Матю Пери
Венецуелският президент Мадуро нарече телефонния си разговор с Тръмп „уважителен и топъл“
ЕС предлага нов план за използване на руски активи за финансиране на Украйна
Османската династия съди турчин, сключил еднополов брак и представящ се за османски принц
Финтех компанията Revolut ограничи преводи в карти, издадени от над 50 държави
Бившият собственик на Pornhub с интерес към активите на Лукойл