Три протеста блокират движението на ключови места в София

Три протеста блокират движението на ключови места в София

Три протеста блокират движението на ключови места в София

Три протеста - на служители на столичния градски транспорт, превозвачи и таксиметрови шофьори се провеждат в центъра на София днес. Те започнаха от рано сутринта на различни места, като поетапно бяха затваряни кръстовища и булеварди, докато трите групи протестиращи се събраха преди обед пред сградата на Министерския съвет. 

Първият протест, този на работниците в столичния градски транспорт започна още в 8 часа сутринта, като бяха блокирани три ключови кръстовища - Петте кьошета, Лъвов мост и Сточна гара, което предизвика задръствания в тези райони. Движението в тези райони вече е възстановено. Около 9:30 ч. протестиращите се оправиха в три лъча към сградата на министерството на финансите, а после и към Министерския съвет. 

В портеста участват само хора, които не са на работа. Метрото и наземният градски транспорт се движат по разписание с изключение на местата, където се провеждат протестите. 

Работниците в столичния градски транспорт настояват държавата да дофинансира сектора и да компенсира загубите заради повишените цени на природния газ и на електроенергията. Протестът е под надслов "НЕ на унизително ниските заплати!", а участниците в него носеха български знамена и плакати, на които пишеше "Правителствата са временни, транспортът е вечен", "Без държавна помощ няма да има градски транспорт". Според протестиращите има реална опасност те да останат без заплати или да ги получават със закъснение. 

"Исканията са да се спаси градският транспорт в София като обръщаме внимание да ни отпуснат достатъчно пари, за да можем да съществуваме, защото това е лошо и за нас работещите, но още по-лошо и за самите граждани, ако останат без транспорт", заяви пред БНР Йордан Младенов от Столичния автотранспорт.

"Държавата не пожела да помогне на Столична община. Поради пандемията, която две години ни натисна, енергийната криза и последвалата война намаляха приходите, скочиха горивата, електроенергията и е време българската държава да помогне, ако желае не само в столицата, а във всички големи градове да има градски транспорт. Има реална опасност столичният автотранспорт да не получи газ", коментира пред БНР Георги Панайотов, председател на КТ "Подкрепа" в Столичния електротранспорт.

"Очакваме от държавата да дофинансира дружествата, за да може работниците навреме да получават своите заплати, работодателите да си плащат високите цени на енергоносителите, резервните части, да има по-ефективен градски транспорт. В случай, че през актуализацията на бюджета не се заложат допълнителни средства, вероятността да оцелее градският транспорт във варианта му е твърде минимална", заяви пред БНР един от протестиращите на кръстовището на Лъвов мост. 

Вторият протест е на превозвачите, които настояват за отпадне биодобавката от горивата, намаляване на акциза на горивата с 50%, както и отлагане на планираното разширяване на толсистемата.  

В София основната част от протестиращите тежкотоварни автомобили се намират при двореца "Врана", паркирани в крайна дясна лента. Очаква се в 10.30 часа около 30 автобуса да се отправят към храм-паметника "Александър Невски", където ще бъде направено мирно шествие. 

Очакват се още товарни превозни средства, които ще спрат на входовете на София, в района на магистралите "Тракия", "Хемус" и "Люлин", а след това да тръгват на шествие към министерството на финансите и после към Министерския съвет. Според бранша, мерките срещу ценовата криза са закъснели. 

В Пловдив в сутрешния час пик товарни автомобили се насочиха към шестте входно-изходни артерии на града, за да ги блокират. Те паркираха в най-крайната дясна лента, за да не затрудняват движението в средната лента на шосетата, каквато е договорката с полицията. В протеста се включиха и автобусните превозвачи.

"Около 25 тежкотоварни камиона и автобуса са разположени в крайната дясна лента на бул. "Асеновградско шосе" при входа за Пловдив. Протестът ни е символичен, в очакване на мерките от правителството. Вчера водихме в добър тон преговори с министър-председателя и правителството се вслуша в нашия глас и пое ангажимент да направи всичко възможно да намерим допирни точки при осъществяването на предлаганите от нас мерки. До 10 дни очакваме писмения вид на споразумението с държавата и дотогава няма да има протести, но в началото на юни, ако няма движение по темата, ще ги подновим", каза за БТА председателят на Управителния съвет на Камарата на автобусните превозвачи в България Васил Пиронков. 

Камиони, автобуси, таксиметрови коли се събраха на улица "Крайезерна" в Бургас в знак на протест. Протестиращите затвориха улицата за товарни автомобили като се пропускаха само леки коли. Междуселищният транспорт в областта спря работа от 10 часа.

Протест на превозвачи затрудни за кратко движението по североизточния околовръстен път на Ямбол между 11:30 и 12 часа днес. Десетки тежкотоварни автомобили, камиони и автобуси от Ямбол, Сливен и Бургас започнаха да се събират от сутринта на паркинга до пътен възел Кабиле на автомагистрала "Тракия". Превозвачите се отказаха от първоначалното си намерение да блокират движението по магистралата и пътя за граничен пункт "Лесово". Протестиращите потеглиха в петкилометрова колона, преминавайки през село Кабиле към Ямбол. По околовръстния път в града движението бе затруднено за около половин час.

Протестиращите от бранша обясниха, че масово фирмите в момента фалират и има опасност страната да остане без транспорт и превози. "Много е трудно и не знаем колко време ще издържим така, ако сме имали някакви буферни пари, те вече са свършили. Увеличаването на тол системата ще доведе до шоково поскъпване на абсолютно всичко", заяви пред БТА собственик на транспортна фирма Николай Пантелеев.

Камиони на протестиращи затрудниха движението по пътя Стара Загора - Димитровград, който е подстъп към магистрала "Тракия". 

Автобусни превозвачи минаха в протестно шествие през центъра на Плевен тази сутрин. Около 30 автобуси се събраха преди 10:00 часа на ул. "Иван Миндиликов" до автогарата като част от тях направиха две обиколки в централната част на града. 

"Нашият протест не е политически, има само икономически искания", каза за БТА Палушка Георгиева, председател на Управителния съвет на Браншовото сдружение на автобусните превозвачи от област Плевен. Тя посочи, че превозвачите настояват за намаление на цената на горивото като това да стане с намаление на акциза с 50% и премахване на биодобавката. По този начин литър гориво би трябвало да поевтинее с около 45-50 стотинки, пресмятат превозвачите.

Настояваме и за мораториум на тол таксите до 1 януари 2023 г., добави Георгиева. По думите й, предложението за увеличение от 4 на 9 ст. за километър тол такса ще доведе до това да бъдат иззети всички приходи, които реализира по автобусната линия превозвачът.

Във Варна не се стигна до затваряне на пътни артерии в града. Превозвачите се събраха на входа на Варна от магистрала "Хемус". В протестното шествие до Катедралата в центъра на града се включиха няколко тежкотоварни камиона, които преминаха по улиците с надути клаксони. Ппредседателят на Националния съюз на превозвачите във Варна Максим Петков съобщи, че в областта има спрени междуградски превози днес, включително по маршрута от столицата към Варна.

Превозвачите в Търговищко подкрепят колегите си, но не протестират ефективно. 

Протестиращи от Ловешка област блокираха главния път София - Варна при пътен възел "Абланица" и с жива верига спряха движението за няколко минути. До мястото пристигнаха с автошествие с тежкотоварни камиони и леки автомобили. То тръгна от индустриалната зона на Ловеч, премина по централните улици и булеварди на града, където предизвика задръствания и колони от автомобили. В протеста се включиха повечето от транспортните фирми от региона. По информация на протестиращите само в Ловеч има около 30 превозвачи. В протеста не участваха фирмите за превоз на пътници, които изпълняват по график курсовете си от обществения транспорт. 

Протест имаше и на границата с Турция при ГКПП "Капитан Андреево". Десетки камиони и шофьори се събраха на магистрала "Марица", без да блокират платното към България. 

Протестиращи имаше и преди ГКПП "Кулата", но полицията не разреши на превозвачите да блокират пътя преди граничния пункт. Хората направиха жива верига и се заканиха идния понеделник да обявят гражданско неподчинение, като поискаха незабавна оставка на правителството.

Третият протест е на шофьорите на таксита, които искат мерки за намаляване на цените на горивата.Те се събраха около 9 часа на Южната дъга на Околовръстното шосе в участъка между бул. "България" и бул. "Черни връх", а в 10 часа се отправиха на автошествие към центъра на града. Планирано е да оставят автомобилите си на бул. "Мария Луиза", откъдето шофьорите ще се придвижат пеша до Министерския съвет, където ще се съберат всички протестиращи в днешния ден. 

Таксиметрови шофьори от Велико Търново също протестираха с искане за нулева ставка на ДДС върху всички горива. В автошествието, което започна от учебния полигон в местността "Зеленка" и премина през основни улици на града, се включиха над 100 автомобила.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ