СОС отложи разглеждането на новата наредба за общинските жилища

СОС отложи разглеждането на новата наредба за общинските жилища

Столичният общински съвет гласува да бъде отложен за разглеждане проектът на нова наредба за общинските жилища. Според нея наемателите ще могат да се възползват от общинското жилище за срок от пет години. Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се, родители на деца с увреждания и възрастни хора няма да останат без общинско жилище. 

7000 са общинските жилища в столицата, а над 1000 са чакащите за дом. Много от имотите на общината са празни, защото са негодни за обитаване. 

С плакати с надписи „Създавате корупция, вместо да я премахнете“, „Отмяна на срочните договори“, „Не ни превръщайте в бездомници!“, „Един дом едно право“ наематели на общински жилища се събраха пред сградата на Общината преди началото на редовното заседание, в чийто дневен ред бе новата наредба. След гласуване точката бе отложена за разглеждане, а общинските съветници решиха да бъде създадена работна група за преразглеждане на текстовете, предава БТА. 

Наредбата е крайно несправедлива не само към вече настанените в общински жилища, а и към онези, които в бъдеще ще бъдат настанени, твърдят протестиращи. Някои от тях са вложили собствен ресурс за ремонт на общинските жилища, в които са били настанени.

Живея в общинско жилище. Нашата сграда е от два входа, които са със статут на общежитие. Ние сме третирани като собственици. Грижим се за жилищата, ремонтираме ги за наша сметка, теглим кредити. Плащаме си всички сметки, но нямаме правата да закупим жилището, когато направим тези пет години, предвидени в новата наредба. Според наредбата критерий е да не се надвишава доход от 638 лева. Аз не знам дали има хора, които получават такива доходи изобщо. Така че ние всичките надвишаваме този доход, разказа за БТА Виктория Николова

Проектът на новата наредба много завоалирано симулира привилегия за хората с инвалидност, но всъщност това е една реална дискриминация. Това се обособява като единствената група с привилегия с безсрочни договори, но реално не са безсрочни. Те са обвързани с доходна политика и всеки един лев, който един инвалид надвиши, го поставя в реален риск от напускане на жилището, което обитава, коментира Мария Митрева, която от над 20 години е социален работник

Социалните добавки на инвалидите са включени в образуването на подоходния критерий, от което много неприятно се изненадахме, каза Мария Митрева. Това са социални добавки, компенсация на страдания и за здравни нужди. Много голяма част от хората, които са засегнати, са семейства с деца с инвалидност над 90%. Тези деца получават към момента около 1200 лева социална добавка, което автоматично ги изключва от тази привилегирована група. Наредбата въобще не е социална и реално се получава така, че колкото по-тежка е инвалидността, толкова по-малко права получават хората. И този парадокс на симулирана привилегия, много държа да подчертая, това е всъщност реална дискриминация, коментира още Митрева. 

Очаква се наредбата да въведе по-справедливи критерии за настаняване и ясни срокове за проверка на наемателите. Целта е помощта да отива при тези, които наистина се нуждаят от нея, а не при хора, които вече са в по-добро финансово състояние, посочват вносителите на доклада Борис Бонев ("Спаси София"), Росица Николова ("Спаси София"), Диана Тонова ("БСП за България"), Вили Лилков ("Синя София"), Деян Николов ("Възраждане"), Емил Димитров ("Възраждане"), Ася Тодорова ("Има такъв народ").

Никой няма да бъде извеждан от общинското жилище, след като изтече петгодишния срочен договор. Никога това не е било намерение, заяви общинският съветник Борис Бонев от "Спаси София". След като бе гласувано да бъде отложен за разглеждане проектът на новата наредба той заяви, че Общинският съвет на София е станал жертва на имотна мафия и на страха от реформи. 

През следващите седмици ще публикувам списък на продадени апартаменти – на какви квадратури, на какви цени са продадени те, обяви Бонев. Той посочи, че през 2023 и 2024 г. е изискал по закона за достъп до обществена информация данни от всички районни администрации. Стотици апартаменти за смешни цени, ето това е имотна мафия и днес общинският съвет стана жертва на тази имотна мафия и на страха от реформи от това да демонстрират държавничество, отговорност към София и нейното ефективно управление на ресурсите, каза Бонев.  

Тази наредба по никакъв начин не ограничава злоупотребите с общински жилища, каза независимият общински съветник в София Ваня Григорова. По думите ѝ предложението за нова наредба предвижда „не на пет години - всяка година настанените в общински жилища подават заявления и предоставят абсолютно същите документи, с които са кандидатствали за общинско жилище“.

Трябва да е ясно, че тези срочни договори, които бяха въвели в проекта на наредба, категорично означават изхвърляне на хората, които вече са били настанени за пет години в такива жилища, Да, те дават възможност две години от получаване правото на закупуване, да бъде закупено, само че това право може да е възникнало преди 15 години, което означава, че тези плюс две години вече са изтекли, посочи още Григорова. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен
На днешната дата, 12 юли. Рождениците днес