Срина се част от родния дом на писателя Димитър Талев в Прилеп

Общество

Част от родния дом на великия български писател Димитър Талев в Прилеп Северна Македония се срина. В продължение на години наследниците му молят държавата да съхрани къщата му, но без резултат, съобщи bTV.

За това преди дни алармира и Виктор Стоянов от Фондация „Македония“. „Докато чакаме да се купи къщата на Талев в Прилеп, АНБ (Агенцията за национална сигурност) чрез местен вандал, вече я събори. Справедливост не чакайте“, написа Стоянов

Къщата, в която Димитър Талев се ражда на 13 септември 1898 година, е първообразът на дома на фамилията Глаушеви от „Железният светилник“ - първия роман от прочутата четирилогия на Талев.

Наследниците на Талев от години молят българските политици и държавници да съхранят родната къща на един от най-достойните македонски българи. През март миналата година роднините на писателя за пореден път призоваха държавата да откупи дома на писателя в град Прилеп.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Гърция налага строг контрол за мотоциклети, скутери и електрически тротинетки в града и на пътя
ЕК с препоръки към България за антикорупционни мерки, част от тях са в ПВУ
Китай е построил огромни военни комплекси и съоръжения до силози за ядрени ракети
С над 3,5 милиона посетители Централни хали отбелязва своя втори рожден ден
Седмица преди Световното по футбол: Хаос, недовършени ремонти и протести по улиците на Мексико Сити
На днешната дата, 5 юни. Световeн ден на околната среда
Зеленски предложи среща лице в лице в отворено писмо до Путин
Времето: Топло със следобедни валежи