TEDxAUBG 2025: „Visions Unbound“ – среща на идеите, които променят света

TEDxAUBG 2025: „Visions Unbound“ – среща на идеите, които променят света

Независимата студентска организация TEDxAUBG към Американския университет в България, организира единствената по рода си годишна конференция “Visions Unbound”. Тринадесетото издание на събитието ще се проведе тази година на 5-ти април от 11 часа в театър Карл Джераси към Американския университет в Благоевград. Форумът ще приветства лектори от различни държави като България, Грузия, Албания и други, изнасящи лекции на теми, включващи образование, изкуство, технологии и ИИ, лингвистика, математика и т.н. Мисията на организацията е да се докоснат и вдъхновят възможно най-много хора чрез поканените лектори и техните идеи.

Тук можете да прочетете накратко за всеки един от тях:

Егзон Гаши (Косово) - изпълнителен директор на Teach for Kosova, образователна неправителствена организация, базирана в Косово, която има за цел да промени образователната система в страната. Той е стипендиант на Obama Foundational Leaders Europe за 2022 г. и е признат от Forbes в техния списък “30 под 30” за социално въздействие в Европа.

Свилен Георгиев (България) - издател и главен редактор на известното българско списание InGlobo, водещ на подкаста InStorii и поредицата „Ловци на истории“. Едно от основните му постижения е издигането му от писател на свободна практика за InGlobo до собственик на InGlobo Media и превръщането й в независима мултимедийна компания.

Муся Кебурия (Грузия) - грузински художник и street artist (уличен артист), чието творческо пътуване започва на тригодишна възраст. От 2008 г. тя се потапя в уличното изкуство и графитите. През годините тя си сътрудничи с водещи глобални марки в различни индустрии, трансформирайки обществени пространства с динамично разказване на истории и работата й е представена на някои от най-големите международни фестивали.

Дерйа Хюсеин (България) - регистриран диетолог с дълбока страст към клиничната диететика и запознаване на аудиторията с дълбокото въздействие на храненето. В момента е съветващ диетолог в реалити предаването „Живот на кантар“ по bTV. Тя разширява своя опит в Европа, САЩ и Обединеното кралство, както като преподавател, така и като практикуващ. Като активен член на Британската диетична асоциация и Асоциацията за парентерално хранене, тя е изградила кариера, обхващаща различни специализации, включително управление на теглото, лечение на диабет, спортно хранене и промоция на здравето. 

Иван Ланджев (България) – един от най-познатите съвременни български поети и есеисти. Стипендиант на Fullbright, той е бил гост-лектор в Чикагския университет. Носител е на Голямата награда за поезия „Орфеев венец“, както и на наградите „Веселин Ханчев“, „Владимир Башев“ и др. Ланджев е работил като сценарист на няколко български сериала, сред които „Под прикритие” и „Революция Z”. 

Теона Сима (Северна Македония) – четвъртокурсник в АУБ със специалности Журналистика и масова комуникация и Психология. Също е известна със своя профил в социалните мрежи The Language Blondie, където общо има над 1 милион последователи и споделя съвети за изучаване на езици и културни прозрения.

Синди Шкодрани (Албания) – компютърен инженер в Meta. Възпитаник на АУБ и TEDxAUBG, завършила с награда за изключителни постижения в компютърните науки. Тя е получила наградата за най-добър доклад за 2018 г. на семинара за адаптиране на домейни на Европейската конференция по компютърно зрение и е включена като един от „11-те лидери на ИИ в Амстердам за гледане“ за 2021 г. Тя е съосновател на WaiACCELERATE, ускоряваща програма за стартиране на жени основатели в областта на AI, и в момента работи в Meta Reality Labs в Цюрих.

Ива Радоева (България) – студент по психология в Амстердамския университет със специалност Мозъчни и когнитивни науки. В момента тя е Honors Research Intern, изследвайки синестезията в българския език, използвайки своя опит в изследователските методи, състезателната математика и лингвистиката. Нейната страст към научната комуникация се появи в ролята й на ръководител на проекта на проекта The Young Scientist, където тя пътува из страната, демонстрирайки STEM експерименти на над 2400 деца от началното училище със своите съученици от Софийската математическа гимназия.

Джак Юн (Южна Корея) – Математик и професор по математика в АУБ. Неговата изследователска дейност по математика започва в началото на годините му в университета, като получава бакалавърски награди като наградата Patterson Prize for Outstanding Presentation през 2015 г., Riley Plymale Awardза 2016 г. за отлични постижения в математиката и др. Той издава множество публикации от дипломирането си и продължава да го прави и до днес. 

За да закупите своя билет за конференцията е нужно да проследите следния линк: https://epaygo.bg/2639240098

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ