Започва демонтажът на Паметникa на съветската армия
Демонтажът на Паметника на съветската армия официално започва, обяви пред монумента областният управител на София Вяра Тодева. По думите ѝ предстои да бъде доизградено скелето около паметника, след което ще се започне с демонтиране на най-високите фигури.
"После всичко ще бъде сортирано и описано на място", поясни Тодева, цитирана от БНР.
Тодева обясни, че се налага спешно да се направи демонтаж, защото има сериозни пукнатини във фигурите на паметника. „В краката на войника има сериозни пукнатини, които на места са до 4-5 см – разцепили са се по цялата дължина. Основната причина е, че едно време са налели бетон в краката на фигурите и при проникване на влага и замръзването ѝ, металът се сцепва“, допълни реставраторът Марин Марков, който е направил обследването на монумента.
За реставрацията ще бъде обявена обществена поръчка, а след това фигурите ще бъдат изложени в Музея на социалистическото изкуство, обясни областният управител. "Разглеждаме и нов терен, който в момента се обследва", допълни областният управител.
Демонтирането на паметника, станал известен и с нарицателното МОЧА се превърна в тема за политическо противопоставяне. Десни избиратели настояват за премахването му, което среща съпротивата на привърженици на БСП, Левицата и "Възраждане".
В района около монумента днес има засилено присъствие на полиция и жандармерия.
За пореден път от градската организация на БСП обявиха, че няма да позволят паметникът да бъде демонтиран Иван Таков беше категоричен, че паметниците трябва да се пазят: "Защо не се ремонтира този паметник, след като е опасен? Защо трябва да бъде премахван и преместен?"
По думите му няма решение на СОС за демонтаж на монумента, имало само препоръки.
На мястото пристигна и Мая Манолова от "Левицата", която заяви, че предприетите действия са незаконни.
"Това, което се случва тук, е абсолютно незаконно, и те ще понесат съответните санкции. Това просто няма да го оставим така. Това са обществени пари. Правят огради, втори огради, строят скелета, разполагат кранове. Това струва стотици хиляди левове, плюс разни експертизи на приближени лица. Това не им е бащинията да си правят в тях зид, ограда или скеле на къщата", коментира Манолова.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.