Българският "Човек-паяк" създаде организация за спасяване

Българският Човек-паяк създаде организация за спасяване

Българинът с канадско гражданство Иван Кристоф, известен като българския „човек-паяк“, създава неправителствена организация за височинно-въжени спасителни дейности по земя (и под земя), вода и въздух. В нея ще работят доброволци, а необходимата екипировка и техника за извършване на спасителните дейности ще бъде осигурена от самия Кристоф. Това стана ясно на неговата презентация „Създаване на НПО за спасяване и самофинансирането му“, която се проведе в Аулата на Нов български университет на 27 май.

„Най-важното нещо, което искам да се знае е, че това ще бъде некомерсиално, доброволно начинание в обществена полза и няма да допусна да се превръща в бизнес. Затова и няма да искаме заплащане от обектите на спасителните дейности“ - категоричен е Кристоф, който има дългогодишен опит в спасителни дейности, височинни операции и е поставял различни рекорди в сферата на катеренето и спускането от хеликоптери.

Той добави, че всеки, който иска да се включи в новата организация, е добре дошъл, без да очаква възнаграждение за това и изрази съжаление, че доброволчеството не е добре урегулирано в България. Желаещите ще бъдат обучавани в екстремни дейности, които се използват в екстремални ситуации и екстремни спасителни акции. Затова и основателят на тази инициатива основава Клуб „ЕКСТРИЙМ“, за да подготвя младите за целите на организацията.

„Вие сте добре дошли да се включите в клуба от ентусиазирани хора, които са необремени от политиката на „динозаврите“, които са разположили туловищата си върху младите и без битки не искат да допуснат никой до своя монопол. Всичко е във вашите ръце. Не ви обещавам безболезнено преживяване, но ви обещавам, че няма да скучаете“, каза Иван Кристоф пред публиката.

Към неправителствената организация Кристоф планира да създаде и тренировъчни бази, както и зона за приземяване в подножието на планините Витоша, Рила и Родопите. Ще бъде отделено голямо внимание на подготовката на доброволните екипи, защото възникването на критична ситуация, според българския „човек – паяк“, не е подходящ момент за първата им среща. Той покани и журналистите да се включат в организацията по спасяване, за да може хем да помагат пълноценно, хем да могат да отразяват ситуацията отблизо.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ