До 5 години всеки ще има умно устройство за непрекъсната диагностика на здравето

До 5 години всеки ще има умно устройство за непрекъсната диагностика на здравето

Технологичните иновации  много скоро ще се превърнат в нашия първи домашен лекар, прогнозира Радослав Гайдарски, оперативен директор на “Империя Мобайл” по време на провелия се в края на февруари втори годишен Бизнес Форум Фарма, организиран от сп. "Мениджър". Не подозираме с каква скорост се развива изкуственият интелект и колко бързо ще промени живота ни, но вече има цяло ново направление в здравната индустрия, под името mHealth. Гайдарски описва перспективите, върху които то стъпва и прогресира

IT индустрията  има решения за много от проблемите, с които се сблъсква фармацевтичната индустрия. Във фармацевтичната индустрия тепърва, в следващото десетилетие, ще навлезе толкова много информация, която в следващите 5 години ще се удвоява на всеки 50 часа, а не както е сега – на всеки 50-70 дни. Става въпрос за мобилните технологии и телефони, които в момента дават една друга свързаност със света.

Нашите телефони са изключително мощни устройства. Стандартният компютър, който всеки от вас има вкъщи, преди 15 години е бил по-маломощен от устройството в джоба ви. А преди 25 години компютрите в лабораториите за клинични изследвания също са били по-слаби отколкото днешните смартфони. Последните всъщност дават възможност на много устройства около тях да събират огромно количество информация и да я качват в онлайн платформи за съхранение на данни, където други машини да работят с нея. А изкуственият интелект е стигнал до наистина плашещо високи нива на развитие – събира информацията, анализира я и дава много правилни заключения.

Всичко е информация и ще продължава все повече да бъде. През 2020 година, всичко ще бъде много по-мобилно. Вече от няколко години на пазара има смарт преносими устройства, които също събират информация. Те ще са революцията. Достъпът до информация в колосални количества за всеки един от нас е това, което със сигурност ще промени тази индустрия. В момента на пазара има две технологии, базирани на смартфоните и дават възможност на смартфоните да направят тази революция – ResearchKit и HealthKit (на Apple).

Много от иновативните фармацевтични компании, които могат да си го позволят, вече са създали мобилни приложения във основна на този ResearchKit, но за съжаление, са решили, че са постигнали нещо, и са спрели да го развиват.

ResearchKit-а дава възможност да градите и събирате информация, каквато вие прецените, за каквато аудитория прецените. Има няколко много добре разработени продукта на тази технология за различни болести – например, за аутизъм има разработена игра, която, докато пациентът с аутизъм играе на мобилното си устройство, на включена камера, тази камера анализира всичките му емоции и таблетът дава информация за това, какво прави пациентът. При глобален поглед, се получава изключително точно решение на проблемите, които днес все още изглеждат нерешими. Статистиката не лъже. И когато съберете от информация за потребителска група от 2 милиона човека + за група от 20 доброволци в клинично изследване, играта се променя и иновациите стават евтини. Цената им пада, защото мобилното приложение трябва да бъде разработено само веднъж за 2 или 5 милиона потребителя и цената на разработката става пренебрежимо ниска – примерно 1 цент на потребител.

HealthKit-а пък е технология, която позволява на нашите телефони да се свързват с външни устройства като фитнес гривни или маратонки, които да събират информация за нас. И събирайки тази информация, те дават възможност за една 100-процентова превенция и възможност да се предвиди от какво лекарство ще се нуждае даден човек и кога, дали и какво да направи, за да няма изобщо нужда от това лекарство, защото това е основната цел – не правилното лекарство за правилния човек, а човек, който няма нужда от лекарства.

В момента има такива устройства, които събират информация за кръвно налягане, пулс, захар и още няколко показателя, която всяка секунда се качва в онлайн платформата за съхранение на данни.

И ако например в 3 часа вечерта настъпи някаква сърдечна аномалия, предвестник на инфаркт например носимото устройство ще може да я засича, да подава сигнал и човек ще може да вземе навременни мерки. До 5 години всеки от нас ще разполага с такова устройство. Този тип технологии са особено важни за хората с хронични заболявания, тъй като изключително много ще помогнат за лечението им. Но дори да не страдаме от хронично заболяване, просто превенцията ще бъде значително по-лесна и достъпна за всеки. IT иновацията е тази, която много сериозно ще се отрази на фармацевтичната индустрия. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ