Дуалното обучение у нас вече е факт

Дуалното обучение у нас вече е факт

Дуалното обучение у нас вече е факт. Две професионални гимназии ще работят по новата система, която е по швейцарски модел и съчетава ученето с практиката. Това съобщи днес на пресконференция министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев.

Двете гимназии, които първи ще въведат новата практика са Професионалната гимназия по хранително-вкусови технологии "Проф. Д-р Георги Павлов" в София и Професионалната гимназия "Иван Хаджиенов" в Казанлък

Дуалното обучение у нас е по проекта "Швейцарска подкрепа за въвеждане на принципите на дуалното обучение в българската образователна система - 2015-2019 г." и беше представено днес от държавния секретар на Конфедерация Швейцария по образование, научни изследвания и иновации Мауро дел Амброджо.

По проекта в две паралелки - в девети и десети клас, в гимназията "Проф. Д-р Георги Павлов" в София, учениците ще се обучават по професията "Техник-технолог в производството на мляко и млечни продукти". В гимназията в Казанлък в две паралелки - в девети и 11-и клас, учениците ще се обучават за техници на машини и системи с цифрово-програмно управление.

Новото при дуалното образование е, че с всяка учебна година значително ще се увеличават часовете за работа в реална работна среда. Така, в 11-и 12-и клас учениците ще бъдат два дни от седмицата в училище, а в другите три ще работят в предприятията и фирмите, включени в системата на дуалното образование. Учениците ще подписват специални трудови договори с фирмите и ще получават възнаграждение за работата си, както вече е записано в Кодекса на труда.

Проектът е на стойност 3 530 000 швейцарски франка, като 15% е съфинансирането от българското Министерство на образованието и науката, посочва БТА. Изпълнението на проекта е до 2019 г., като се предвижда да обхване 1200 ученици по десет професии в 15 професионални училища. По проекта ще бъдат разработени също нови учебни планове и програми, ще бъдат обучени учители и наставници, както и експерти по дуално образование.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ