Замърсяването на въздуха близо два пъти над нормата заради мъглите

Замърсяването на въздуха близо два пъти над нормата заради мъглите

Замърсяването на въздуха близо два пъти над нормата заради мъглите

Почти два пъти над нормата е замърсяването на въздуха в повечето населени места у нас в последните дни заради мъглите, съобщи за БНР експертът от министерството на околната среда и водите Иван Ангелов. Причината да дишаме мръсен въздух са гъстите мъгли и отопляването с некачествени твърди горива.

От обсадата на отровния смог страдат най-вече София, Благоевград и повечето населени места в Югозападна България.

Заради мъглата, в момента фините прахови частици във въздуха на София са почти двойно над нормата, показват измерванията в станцията в квартал Павлово.

Апаратурата тази сутрин отчита 99 микрограма фини прахови частици на кубичен метър въздух при норма от 50 микрограма.

От две седмици насам е завишена и концентрацията на фини прахови частици в Югозападна България , съобщи Нова тв. 

Съдържанието на тези частици се увеличава винаги през зимата, но в София допълнителен негативен фактор е и отделянето на вредни емисии от интензивния пътен трафик.

Използването на некачествени твърди горива също замърсява значително въздуха, а според статистиката повече от половината българи използват точно такива горива за отопление, коментира екоекспертът Иван Ангелов.

„Когато хората купуват нискокачествени въглища, те купуват повече, но и на практика замърсяват повече, а няма по-голям ефект от гледна точка на отопление.”, поясни той. Според него вредният ефект може да се намали с до 40 на сто, ако се използват сухи дърва за огрев.

„Хората, които се отопляват на дърва, могат да използват сухи дърва – това значително намалява емисиите на вредни вещества, не само на фини прахови частици, а при това те са с по-високо енергийно съдържание, защото не се налага да се изпарява естествената влага, която се съдържа в тях.”, обясни експертът.

При отопление с въглища е добре да се избират по-високо калорични въглища, защото имат по-ниско съдържание на сяра и на пепел, препоръча още той.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ