Знаеш ли как да бъдеш защитник на правата на децата всеки ден?

Знаеш ли как да бъдеш защитник на правата на децата всеки ден?

Днес се навършват 25 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. Тя е най-бързо и най-широко ратифицираният международен документ в историята на човешките права. Променя начина, по който се отнасяме към децата като към същества с ясно определени права, а не като към пасивни обекти.

По повод годишнината Национална мрежа за децата стартира кампанията ЗНАЕШ ЛИ?. Инициативата се стреми да повиши обществената чувствителност към правата на децата. Част от нея са: манифест, три видеоклипа с фокус върху правото на мнение, правото на участие във вземането на решения и правото на защита от насилие, приложение „Защитник на кое право на децата си ти?“ във Facebook и разговор с Алисън Шейфър, канадски психотерапевт и консултант в областта на възпитанието.

Спазването на правата на децата е необходимото условие за тяхното хармонично развитие и благосъстояние, както и израстването им като успешни и отговорни възрастни.

Този юбилей дава повод да направим равносметка за изпълнението на ангажимента, който българската държава е поела към децата в България, смятат авторите на кампанията.

"Несъмнено, за изминалите години са положени немалко усилия в посока на подобряването на живота и благосъстоянието на децата у нас. Това включва приемането на Закона за закрила на детето и изграждането на системата за закрила, развиването на услуги в подкрепа на родителите и алтернативи на настаняването в институции, подкрепата за приобщаващото образование и др. Същевременно, редица факти говорят, че децата все още не са приоритет за нас като държава и общество", пишат те. И изтъкват, че е нужна систематична и последователна работа, която да гарантира устойчивост на предприетите действия и усилия за гарантиране на правата на децата. 

Тя може да включва:

1. Приемане на единен нормативен акт, който регламентира в цялост отношението към децата като субект на права, а не само като обект на закрила.

2. Разработване на самостоятелна политика за подкрепа на семейството, която да включва мерки за подкрепа на раждаемостта, на трудовата заетост на родителите, социалното подпомагане и данъчните облекчения, жилищното настаняване, както и услуги за подкрепа на родители и семейства в кризисна ситуация.

3. Разработване и приемане на многосекторна рамка за интегрирани политики и подходи в областта на ранното детско развитие.

4. Модернизиране на образователната среда за децата. Училището, детската градина и детските ясли трябва да станат достъпни за всички деца и родителите активно да са включени в образованието на децата.

5. Осъществяване на реформа в областта на правосъдието за деца. Това включва приемане на Закон за детско правосъдие и отмяна на Закона за борбата срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, който в същността си е репресивен и не отговаря на международните актове и модерни подходи за работа с деца в конфликт със закона.

Национална мрежа за децата се ангажира да продължи да подкрепя изпълнението на задълженията на България, поети с подписването на Конвенцията на ООН за правата на детето. Мрежата е обединение на 125 организации в България, които работят с деца и семейства в четири основни тематични области: здраве, образование, семейство и деца в институции, детско и младежко правосъдие. През 2013 г. гражданските организации, които са част от мрежата, са помогнали и са работили с 80 940 деца в цялата страна. 2242 души са участвали с доброволен труд.

Конвенцията на ООН за правата на детето (КООНПД) e подписана на 20 ноември 2014 г. България ратифицира документа на 11.04.1991 г. и документът влиза в сила на 3 юли 1991 г. С този си акт страната ни застава зад ценностите, описани в международния документ, и се ангажира да полага усилия за изграждането на система и условия, които да гарантират в максимална степен спазването на детските права у нас.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ