Кабинетът дава 500 000 лв. за възстановяването на първата българска столица

Кабинетът дава 500 000 лв. за възстановяването на първата българска столица

Министерски съвет реши целево да бъдат предоставени 500 000 лв. за археологически разкопки, проучвания, реставрация и консервация на археологическия комплекс „Плиска“. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова след правителственото заседание днес.

С част от тези средства на първия етап ще бъдат финансирани проучванията на пет археологически обекта – свещения кладенец (аязмото на територията на южния кораб на голямата базилика), тайни ходници (тунели, водещи от крепостните стени към дворцовия център), малко дървено укрепление с баня и дворец, датиращи от VIII-IX век, кръгла каменна площадка и сграда в югозападния ъгъл на вътрешния град със застроена площ от около 700 кв.м, поясни регионалният министър.

„Обектите представляват уникален археологически комплекс, който чрез предоставената подкрепа ще бъде реставриран не на парче, а ще стане завършена туристическа атракция“, каза Лиляна Павлова. „Част от нея ще бъде завършена още това лято, когато се надяваме, че успешно ще приключим и на 15 юли ще пуснем новата отсечка от АМ „Хемус” в участъка „Белокопитово-Каспичан” с големия пътен възел“, допълни министърът. „Така още това лято туристите по българското Черноморие ще могат да посещават поне част от тези археологически обекти. Паралелно с това ще се финансира възстановяването, изграждането и архитектурната консервация на базиликата и останалите компоненти от проекта“, каза още тя.

„Радвам се, че държавата подкрепя усилията ни Плиска да се превърне в туристически акцент, който, заедно с магистрала Хемус, ще съдействат за развитието на цяла Северна България“, заяви директорът на Националния археологически институт с музей към БАН доц. д-р Людмил Вагалински. „Идеята на МС е Плиска е да получи мястото, което заслужава и да се превърне в туристически продукт със своите акценти. Държавата е хвърлила преди години доста пари за това. Важно е и е крайно време да се довърши“, допълни той. Директорът на института уточни, че подбраните обекти са такива, в които вече са вложени пари, в добро състояние са, в инфраструктурно отношение са близки са един до друг и трябва още малко да се допроучат и консервират, за да бъдат готови за туризъм.

Като изключителен паметник доц. д-р Вагалински определи базиликата, която е дълга почти 100 м и е рядък обект от ранното Средновековие. Според него Плиска е не само първата ни столица, но и символ на успешното управление на българите.

С вложените средства първата българска столица - Плиска ще заеме своето достойно място на археологическата карта на България, заяви кметът на община Каспичан Милена Недева, на чиято територия се намира археологическият комплекс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ