Медицински специалисти прегледаха 400 възрастни хора в Северозападна България

 Медицински специалисти прегледаха 400 възрастни хора в Северозападна България

Над 400 възрастни жители на Северозападна България са прегледани и консултирани от медицински специалисти през юни. Кампанията, обхванала села от общините Бойчиновци, Вършец, Мездра и Роман, е финансирана от фонд „Нашите родители” на фондация „Помощ за благотворителността в България” и на практика, тя поставя началото на дейността на фонда. Той се финансира изцяло от дарителски средства, уточняват от фондацията.

Възрастните хора в малките населени места, особено в Северозападна България, рядко имат достъп до такива специалисти, каквито са осигурени в рамките на първите дейности, финансирани от фонд „Нашите родители”. Причините за това са липса на специалисти в региона, липса на средства за транспорт до големия град, липса на насочване и пр.

По време на прегледите се е оказало, че голяма част от хората няколко десетилетия не са посещавали специалисти. В хода на консултациите са открити заболявания, които влошават драстично качеството на живот, включително и вродени аномалии, за които пациентите дори и не са подозирали, че ги имат.

Медицинските специалисти са осигурени от  Александровска УМБАЛ след предварително проучване на нуждите в населените места, проведено сред личните лекари, фелдшери и местната власт. Сред тях е имало  кардиолог, ендокринолог, офталмолог, уролог, ортопед, ревматолог, акушер-гинеколог.

В старта на инициативата са се включили 10 лекари, 3 медицински сестри и 1 студент „Медицина", стипендиант на фондацията, които общо за 8 дни са извършили над 1500 прегледа на близо 400 жители на селата Мърчаево, Кунино, Драганица, Зверино и Лютиброд на средна възраст 65 години. 112 души от тях или, приблизително 28% от общия брой са мъже.

Ръководството на най-голямата столична университетска болница е поело дългосрочен ангажимент по тази инициатива като неин приоритет тази година ще продължава да бъде Северозападна България.

Основните заболявания в региона са урологични, кардиологични и офталмологични, като голяма част от пациентите не са посещавали лекар 20 и повече години, според обобщените данни от първия етап на инициативата. От прегледаните близо 400 души, 118 са насочени за допълнителни изследвания и лечение, което прави приблизително 30% от общия брой прегледани. 16 възрастни хора вече са посетили различните специалисти на място в Александровска болница.

Изразходваната до момента сума от фонда "Нашите родители" за финансиране на прегледите е 15 000 лв., което средно на човек не надхвърля 10 лв. на преглед, посочват от фондация "Помощ за благотворителността в България". Средствата са покрили разходите по транспорт, престой и заплащане на медицинските екипи и оборудване.

Продължава и подетата наскоро благотворителна инициатива - "Домашна аптечка", която има за цел да осигури над 3500 комплекта със средства и консумативи за първа помощ. Тео ще бъдат раздадени на самотно живеещи възрастни хора, социално слаби лица и многодетни семейства в селата от т.нар. "изчезващ тип" в Северозападна България.

Всеки, който се чувства съпричастен към каузата на кампанията, може да направи дарение на следната:

Банкова сметка за набиране на средства за кампанията „Домашна аптечка" в подкрепа на хората от област Видин:

ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА

Титуляр КАРИТАС БЪЛГАРИЯ

IBAN BG25FINV915012BGN0HENE

Основание: Дарителска кампания „Домашна аптечка"

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ