Неправомерното конфискуване на български автомобили в Гърция се оказа мит

Неправомерното конфискуване на български автомобили в Гърция се оказа мит

Неправомерното конфискуване на български автомобили в Гърция се оказа мит

Мит е, че се конфискуват неправомерно български автомобили в Гърция, поясниха от митницата в Атина пред в. „Български новини”.

Оттам обясниха, че управлението на МПС с български регистрационни номера или с регистрация на трети страни от български граждани, законно пребиваващи и осъществяващи трудова дейност в Република Гърция (с адресна регистрация, данъчен номер, трудов договор и др. доказващо техния престой в страната) в срок надхвърлящ шест месеца в рамките на една година, се счита за митническо нарушение, наказуемо с глоба.

Разяснението идва след публикации, че гръцките власти конфискуват неправомерно български автомобили, които се появиха в българските медии вчера.

Чуждестранни граждани могат да ползват лични превозни средства с чужда регистрация в Гърция временно като туристи или при професионални или родствено-семейни посещения за период от време ненадхвърлящ шест месеца (185 дни) в рамките на една календарна година, каквито са изискванията на Указ 247/1988 г.

След този срок постоянно пребиваващите в Гърция чужденци в т.ч. и граждани на ЕС са длъжни да пререгистрират автомобилите и придобият гръцки регистрационни номера, каквито са изискванията на Директива 83/182/ на ЕИО на Европейския съвет от 28.03.1983 г.

Ползването на пълномощни за управление на български МПС от страна на постоянно пребиваващи и извършваща трудова дейност в Гърция, не освобождава упълномощените от задължението за пререгистрация на съответното превозно средство. ПРОЦЕДУРАТА Според гръцкото законодателство чужденците, ползващи в Гърция автомобила си за повече от 185 дни годишно, са длъжни сами да уведомят служба „Митнически контрол“ на входния ГКПП, като подадат молба.

Оттам получават документ със срок, в който колата трябва да се освободи от митнически контрол. Преди изтичането му българинът трябва да се яви в районната митническа служба, откъдето освобождават колата от митнически контрол и след това от полицейската служба КАТ получава регистрационни табели с гръцки номера. Ако тази процедура не се спази, се смята, че има митническо нарушение, обясниха юристи. В големите градове няма такъв проблем, защото колите трудно се набиват на очи на местните власти.

В малките курорти и населени места обаче българските коли, които се ползват дълго време, се запомнят от полицаите и тогава се появява проблемът, за който сигнализират българи, и смятат, че са жертва. Много нашенци прибягват до хитрост, която вече е разгадана от гръцките власти.

Преди да заминат за Гърция с личната си кола, я прехвърлят като собственост на роднина и след това с пълномощно от него напускат България. Ако в Гърция ги спрат за проверка, се оправдават, че роднината е пристигнал скоро на гости и е предоставил колата си за ползване за няколко дни.

Именно заради тези хитрости гръцките власти вече търсят доказателство, че въпросният човек наистина пребивава като турист или гост в Гърция, а именно: изискват представяне на трудов договор от България с платени трудови осигуровки 6-месеца назад, от които да е видно, че наистина лицето е на работа в България и временно пребивава в Гърция. На чужденците се дава 10-дневен срок да докажат това пред митницата.

Тази процедура се прилага и спрямо румънските имигранти и всички граждани на ЕС. От митницата уточниха още, че някои от нарушенията се допускат от незнание, но има и такива, които се правят умишлено.

До 8000 евро достига глобата за нарушител, чиято кубатура е от 2000 до 3000 кубика. За превозни средства до 1400 кубика тя е 2500 евро. За да си върнат вече конфискуваната кола, българите трябва да платят глобата до четири месеца, след което да изведат превозното средство извън Гърция.

Гръцкото законодателство, също като българското, гласи, че ако гръцки гражданин има престой в друга страна повече от половината дни в годината – 183 дни, той трябва да декларира автомобила си по местоживеене в страната, където пребивава. Същото е законодатеилството и в Германия, уточняват юристи.

Казусът не може да бъде решен с двустранно споразумение между двете държави, тъй като има европейски директиви, които определят свободното придвижване на граждани в ЕС, на които са подчинени всички държави-членки на съюза.

Ако някой българин смята, че автомобилът му е конфискуван неправомерно и той е в правото си, може да сезира Страсбург, но едва ли е необходимо да се стигне до там, тъй като 10-дневният срок, който се дава от митницата за предоставяне на необходимите документи и освобождаване на автомобила, е напълно достатъчен, коментират юристи.

Масовият страх или психоза, която се насажда, може да се избегне, ако пътуващите, дори и туристи, просто декларират на ГКПП влизането си в Гърция с една молба. Това обаче е крайна мярка и не е необходима, тъй като контролиращите органи конфискуват основно автомобили, за които са сигурни, че са в нарушение със закона, допълниха от атинската митница.

А що се отнася до българите работещи в Гърция, за да избегнат недоразумения с проверяващите, е необходимо да подадат молба на ГКПП при влизане с българския автомобил в Гърция и преди изтичане на въпросните 183 дни, които им дават право да управляват автомобила в Гърция, да изведат колата отново в България или друга европейска страна, като отново декларират това при излизане от Гърция.

Друг много важен акцент за българите, които са живели в Гърция за дълго време, е, че при напускане на страната задължително трябва да декларират в данъчна служба, че си заминават, за да бъдат дерегистрирани и се анулира данъчният им номер АФМ, уточниха от българското посолство. Ако българин, който е работил в Гърция, се върне дори и на почивка след време, но данъчният му номер все още е актуален, отново ще попадне под ударите на закона и колата ще бъде конфискувана при евентуална проверка. Затова е необходимо да се следва плътно законодателството, съветват юристи.

Според информация няма задържани автомобили на български туристи и пътуващи по бизнес хора в Гърция. Има случаи на задържани автомобили с българска регистрация, но на лица, работещи или постоянно пребиваващи в Гърция, които нямат право на това.

Източник: 24 часа

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ