Папата опита листа от кока в Боливия

Папа Франциск опита чай с листа от кока по време на полeта от Еквадор до Боливия, съобщи Ройтерс.
Понтификът решил да опита напитката „Тримате”, която освен листа от кока, съдържа лайка и семена от анасон, за да се спаси от неприятните ефекти на височинната болест при пристигането в столицата Ла Пас, разположена на 4000 метра надморска височина.
Височината може да се отрази на здравето на папата, който има само един бял дроб.
Боливийският президент Ево Моралес посрещнал папата на летището Ел Алто. Първоначално било предвидено Моралес да говори 15 минути, но после речта му била съкратена на 5.
Моралес подарил на папата чантичка от вълна от алпака, в която хората в Андите държат листата от кока, допълва Асошиейтед прес.
Местното население прави отвара от листата като лекарство срещу дискомфорта от разредения въздух на голямата надморска височина, която предизвиква силно главоболие, болки в стомаха и гадене.
За желанието на папата да опита листа от кока, които са суровина за производството на кокаин, съобщи министърът на културата на Боливия Марко Мачикао. Властите му предложили чай, но той пожелал да опита листа за дъвчене.
Листата от кока са незаконно вещество според конвенцията на ООН за наркотичните вещества от 1961 г. Употребата им за медицински и религиозни цели обаче е разрешено в Боливия със закон. Дъвчат ги коренните жители на Андите. През 2009 г. в конституцията на страната беше записано, че коката е „културно наследство” на Боливия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Yahoo е близо до сделка за продажба на AOL на италианската Bending Spoons за 1,4 милиарда долара
Технологии |Удължиха срока, в който общините трябва да изготвят общите си устройствени планове
Политика |Музикални лейбъли са близо до сключване на сделки за лицензиране на изкуствен интелект
Компании |Южна Корея преговаря със САЩ за получаване на права за преработка на ядрено гориво
Свят |Затягат режима за операторите на дронове
Политика |Гърция сваля цените на 1000 стоки от първа необходимост в супермаркетите
Икономика |Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Земетресение разлюля София
България | Advertorial |Първи сняг на Витоша. Столична община опесъчава пътищата (Снимки)
Общество |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Започва плановият 90-дневен ремонт на топлопреносната мрежа в "Дружба" 2
ЕС |Ледниците в Швейцарските Алпи са намалели рязко за последните 12 месеца
Наука и Здраве |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.