Папата провъзгласи за светци поляк и шведка, спасила евреи при Втората световна война

ЕС

Папа Франциск провъзгласи двама новисветци в неделя, предаде Асошиейтед прес. Това са шведката Мария Елизабета Хеселблад и полякът Станислав Папчински, живял през 17 в., пише БТА.

Хеселблад е спасила живота на еврейски семейства по време на Втората световна война, като ги е укривала в манастир, на който била игуменка. Тя е вторият светец на Швеция за 625 години след Света Бригита, канонизирана през 1391 г.

Станислав Папчински е основател на първия мъжки религиозен орден, посветен на непорочното зачатие - Конгрегация на непорочното зачатие на Пресвета Дева Мария. Той е поддържал болници и убежища за бедни през 17 век.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
България в енергийната трансформация: риск или стратегическо предимство?
Българската Cloud Office беше обявена за Партньор на годината на Google Cloud за Централна и Източна Европа
Основателят на Gemcorp Атанас Бостанджиев е новият собственик на ПФК Левски
"Да, България" настояват за коалиционно споразумение с ДСБ и ПП
Kaufland отново е номер 1 работодател в България за 2026 г.
На днешната дата, 24 април. Рождениците днес
Тръмп обяви удължаване на примирието между Израел и Ливан с три седмици. Той няма да бърза със споразумението с Иран