Парите за здраве пак свършиха предсрочно

Парите за здраве пак свършиха предсрочно

Около 98 млн. лв. дефицит се очертава в бюджета на Националната здравноосигурителна каса в края на годината, съобщи председателят на Надзорния съвет на касата Кирил Ананиев, цитиран от БНР.  Недостигът може да бъде намален до 72 милиона, ако влязат в сила отстъпките на цените на лекарствата от фармацевтичните производители, поясни той.

Управата на касата се надява и да има преизпълнение по приходната част от здравноосигурителни вноски, което допълнително ще помогне дупката да се свие. Ще бъде затегнат и контрола над бюджетните средства за здраве. "Ще се стараем до края на годината, надзорът да е много сериозен, за да намалят или по-точно се ограничат надписванията. Това ще бъде представено на депутатите и на Министерски съвет. Оттук нататък ще има дискусия какво правим по-нататък, за да може да нулираме бюджета за следващата година.", заяви Ананиев.

На този етап най-добрият вариант е актуализация на бюджета на Здравната каса, коментира от своя страна председателят  на Националната пациентска организация Станимир Хасърджиев. В противен случай, в края на годината ще се стигне до блокиране на различни лечебни дейности, тъй като касата няма да може да ги плаща, поясни той.

Има и друг вариант, но той е по-лош, според Хасърджиев - прехвърляне на дефицита за следващата година и стартиране на следващата година със сериозен минус. "Въпреки очакваните по-високи приходи, които са заложени в бюджета на Здравната каса за 2016-а, на практика тези по-високи приходи ще бъдат стопени от прехвърлянето на дефицит от тази година. Като прибавим към това и задълженията на Здравната каса, които са на стойност 146 милиона към 30-и юни, това означава, че към края на годината те ще нараснат още повече.", отбеляза той.

Дефицитът в бюджета на Здравната каса за тази година се очаква да бъде близо 127 милиона лева, стана ясно по-рано от отчета за изпълнението му през първото полугодие. 
Парите за здраве, които все не стигат, въпреки, че всяка година растат средствата, отделяни и от държавата, и от гражданите са въпрос, по който с публична позиция излезе преди време и премиерът. Огромни средства отиват за здравеопазване всяка година, а хората стават все по-недоволни,  подчерта той на бизнес форум в края на юни, посветен на здравната реформа. Финансовият министър Владислав Горанов предупреди тогава, че се очертава дефицит от около 200 млн. лв. в бюджета на здравната каса в края на тази година, а Борисов се скара на управата на Касата: "Седнете и си направете добре разчетите, защото искате да сте независими, а накрая идвате и ми сервирате фактурата да я плащаме!"

Управителят на Здравната каса Глинка Комитов настоява през следващите три години бюджетите да се правят на базата, зададена от Министерството на финансите, като се запазят съотношенията между различните видове плащания, но с леко повишение.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ