Настояват за микробиологични изследвания преди лечението с антибиотик
Пациентски организации в България настояват за програма срещу свръхупотребата на антибиотици и за задължително микробиологично изследване, което да дава по-точни данни кои бактерии трябва да бъдат атакувани с конкретния антибиотик, съобщава bTV.
Тъй като тези микробиологични изследвания траят около 48 часа или три дни, често лекарите предписват антибиотици без да насочват пациентите към изследването. Така антибиотикът може да се окаже неправилен за съответното заболяване. Тогава се стига до предписване на друг антибиотик, който евентуално да повлияе болестта.
Прекомерната и неправилна употреба на антибиотици може да доведе до така наречената антибиотична резистентност – т.е. в един момент организмът да не може да бъде повлиян от антибиотика.
Оказва се, че европейците не са запознати с много важни факти, свързани с употребата на антибиотици. По данни от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията: 1/6 от тях не знаят, че злоупотребата с антибиотици води до неефективност на лечението. 1/3 от европейците не знаят, че антибиотиците имат странични ефекти, а 1/2 от тях не знаят, че антибиотиците не лекуват настинка и грип.
Какво показват цифрите за антибиотичната резистентност в Европейския съюз?
Според актуална карта на ECDC (European Center for Disease Prevention and Control) за 2014 година, в България над 50% от пациентите, употребявали пеницилинов антибиотик за борба със стрептококи, са станали резистентни към него.
Статистиката сочи още, че годишно в Европа умират около 23 000 души от антибиотична резистентност. А до 2050 година 10 млн. души на година ще умират в световен мащаб от болести, породени от инфекции, резистентни на лечение.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Абровски определи като "тирания" отношенията между производители и търговски вериги
Бизнес |Как технологиите променят дървообработването?
Технологии |Демерджиев посочва икономическата престъпност сред приоритетите на МВР
Политика |Стоковата борса: Царевицата беше под натиск от сигнали за изобилно предлагане на нова реколта
Икономика |Неизвестно за известните: Прочут търговец на скъпоценности носи куфар с диаманти на принца на Бруней
Любопитно |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Бизнес |Възстановиха електроснабдяването в Куба след масовото спиране на тока
Свят |Времето: Жълт код за обилни валежи в 12 области
България |Историята на вашата марка работи благодарение на вас. И това може да е най-големият ви проблем
Маркетинг |Унищожават 859 кг био храни от склад в София заради манипулиране на сроковете на годност
Политика |Пеканов: Инфлацията в момента е основно предизвикателство за всички граждани
Икономика |Стоковата борса: Царевицата беше под натиск от сигнали за изобилно предлагане на нова реколта
Икономика |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.