Риск от инфаркти и катастрофи в първите дни по лятното часово време

Риск от инфаркти и катастрофи в първите дни по лятното часово време

В първите дни след преминаването към лятно часово време, има рискове от инфаркти и катастрофи, тъй като хората адаптират биологичния си режим.

С между 10 и 12% се увеличават инфарктите в първите 2-3 дни след преминаването на лятното часово време, предупреди кардиологът доц. Сотир Марчев в интервю за Нова телевизия.

"Ние сме едно недоспало общество и когато на тези хора им вземеш още един час сън, става наистина опасно за здравето им”, казва лекарят. 

Според него изследванията в САЩ показали и по-голям негативен ефект върху кардиосистемите на гражданите - ръстът на инфарктите при смяната на времето при тях е двоен от този в ЕС - 25%.

Доц. Марчев обясни, че един от аргументите на ЕС за това лятното часове време да остане е, че в този период броят на сърдечните удари или на автомобилните инциденти по това време на годината е по-нисък: "Катастрофите са по-малко, защото караме на по-светло”.

"Някои страни като България печелят, защото имаме един много кратък туристически сезон и със смяна на времето събуждаме туристите един час по-рано – караме ги малко по-рано да ходят на плажа, да консумират и да харчат”, коментира кардиологът.

Според него за сметка на това наесен инфарктите намаляват, защото хората спят един час повече. 

"Ето, вижте от новините вчера - имаме двама загинали на пътя, двама в катастрофата и на изхода от Русе за София и още един човек - тоест, говорим за 5 жертви, които имаме първите часове след въвеждането на лятно часово време и между това има директна връзка”, допълни той.

 Според доц. Марчев хората трябва да вземат превантивни мерки за подобни тежки дни, особено понеделниците след преминаване на лятно време. 

 "Интелигентният човек трябва да знае колко му е кръвното, пулса и теглото. Ако той получи болка като стягане, изпотяване, гадене, чувство за повръщане, да не се качва на волана, а по-добре да отиде на лекар или да си остане вкъщи”, предупреждава кардиологът.

Няма лошо и хората тези дни да не се пренатоварват и да намират време за почивка, посъветва той.

 "Зрителите е добре да проведат някакви действия – днес, утре, други ден, например, не си пускайте децата сами, тъй като катастрофите нарастват с поне една десета”, информира доц. Сотир Марчев.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ