Свилен Колев прави седмичния обзор по Bloomberg TV Bulgaria

Свилен Колев прави седмичния обзор по Bloomberg TV Bulgaria

Свилен Колев прави седмичния обзор по Bloomberg TV Bulgaria

Централното банкиране и валутните пазари са темите в обзорното икономическо предаване Invest/Or в неделя, 1 ноември от 20.00 часа по Bloomberg TV Bulgaria. Автор и водещ е Свилен Колев, журналист от финансов сайт (investor.bg) с практически опит в банкови и небанкови финансови институции. Той е стипендиант на фондация „Атанас Буров“, а интересите му са в сферата на финансите, банковото дело, паричната политика и макроикономиката. Завършва магистратура по „Финанси“ в УНСС, където работи по проект, свързан с паричната политика на централните банки.

Предаването на Свилен Колев e посветено на най-актуалните и най-важните икономически и финансови теми, които движат пазарите. Насочено е както към инвестиционната общност, така и към всички наблюдатели на икономическите и финансови процеси в България и по света. Интересна е рубриката „Актив на седмицата“, която акцентира върху актив, отчел интересно движение през предходните седем дни.

- Как информацията за движението на активите през седмицата може да се отрази на живота на хората у нас? Дайте конкретни примери.

- Когато говорим за активи, най-често имаме предвид финансови инструменти – акции, облигации, валути, но и суровини – петрол, злато, сребро, а дори и имоти и вещи с висока стойност. Най-общо – активът е нещо, което притежаваме и ни носи ползи, най-често – парични, или нещо, което искаме да притежаваме, за да ни носи ползи в даден бъдещ момент.

Активите се „движат“, т.е. променят цената си не всяка седмица, но всеки ден, всяка минута и дори секунда. Тези движения са важни, ако искаме да извлечем максимални ползи от тях. Ето защо те трябва да се следят, а колко често – зависи от това какви ползи искаме да получим и как – на момента, или в дългосрочен план.

От една страна информацията за движението на активите през седмицата, която се получава в неделя, например, вече може да е остаряла за този, който иска да извлече мигновени ползи. Но така поднесена, информацията за седмичното движение при даден актив може да създаде очаквания у хората, да събуди техния интерес точно към този актив и да започнат да извличат ползи от него в бъдеще. Така информацията може да се превърне в пари, да доведе до увеличаване на благостъстоянието на хората и от там – на стандарта им на живот.

Например, информацията за доходността по държавните ценни книжа, или с други думи – цената, по която държавата се финансира, е от значение, защото тя стои в основата на формирането на лихвените проценти по кредитите – било то потребителски, ипотечни или други, например. А доходността по държавните ценни книжа се влияе от много фактори, които трябва да се следят и да се обобщават.

Друг пример е цената на петрола на международните пазари, която падна значително за последната година и половина, а това може да се усети на бензиностанцията, тъй като по принцип хората би следвало да правят по-малко разходи за гориво и да имат повече средства, за да потребяват други стоки или услуги.

- Предаването Invest/Or е познато на зрителите още от ефира на Bulgaria ON AIR. Какво е различното сега, в Bloomberg TV Bulgaria?

- Още в самото начало предаването беше създадено с идеята да обобщава по-интересните и значими събития, които вълнуват пазарите, с коментари на преки участници в пазарните процеси. В Bloomberg TV България продължаваме тази посока. В рубриката „Ако сте пропуснали“ се разглеждат изминалите събития от пазарната седмица. В „Какво предстои?“ гостите дават своите коментари и прогнози относно някои по-значими събития, които ще вълнуват пазарите през следващата седмица.

- Кои са темите и събеседниците ви в следващото издание на предаването?

- В неделя ще коментираме две теми – централно банкиране и валутни пазари. Става дума за паричната политика, която провеждат едни от водещите глобални централни банки. По-конкретно – ще поговорим за действията на Европейската централна банка, Федералния резерв на САЩ, ходовете на паричните власти в Китай и Япония и ефектите от тях върху валутните пазари.

Движенията при някои от основните валути като евро, долар и йена ще разгледаме с ръководителя „Международни финансови пазари“ в инвестиционния посредник ЕЛАНА Трейдинг Генади Гешев. Той ще направи своите прогнози и ще коментираме как да се предпазим от валутния риск.

Последните действия на Федералния резерв на САЩ ще коментира и Кирил Гарчев, главният дилър на Булброкърс. С него ще направим обзор и на някои от по-съществените събития, които ще вълнуват пазарите през следващата седмица.

"Мениджър Нюз"

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ