Сливат центровете за спешна помощ в София и областта, ще има 5 нови екипа на терен
Въпреки надигналото се недоволство и опасения за предстоящ хаос, центровете за спешна медицинска помощ в София и Софийска област ще се слеят. Кабинетът взе решение за съответните структурни промени в системата на здравеопазването, предложени от здравното министерство с мотива, че така ще се подобри достъпа на населението до своевременна и качествена спешна медицинска помощ, ще се използват по-ефективно ресурсите на двата центъра и ще се подобри организацията на обслужване на спешните случаи на територията на област София и Софийска област.
Здравният министър Петър Москов побърза да успокои духовете днес с подробни обяснения какво на практика следва от това решение и новината, че центровете не само се сливат, но и се реформират, като ще бъдат създадени 5 нови екипа в София - област.
"Какво реално ще се случи за живеещите на територията на София - област от реорганизации на двата центъра, които вече стават един: 50 щатни бройки, които са били за администрация и за хора, работещи във втория координационен център, ще бъдат прехвърлени като щат за реално работещи на терен, на екип с линейки, сестри, фелдшери и лекари. Това ще доведе до минимум 5 нови екипа, базирани на територията на София - област", поясни Москов. Така, вследствие на реорганизацията, от административната издръжка на втория координационен център, който се намира територията на София, ще бъдат спестени минимум 520 хил. лв. годишно, които ще отидат директно за повишаване на възнаграждения на хората, които работят на територията на обединения център за спешна медицинска помощ, добави той.
Къде ще бъдат базирани новите 5 екипа? Разпределението им ще е на териториален принцип, с яснота защо и как, обясни още Москов. Единият от тях ще е в „Божурище”, където с пари по европейския механизъм ще бъде изграден изцяло нов филиал. Вторият ще е във Вакарел, където ще бъде базиран допълнителен екип, третият ще е в Мирково. Четвъртият ще е в Боровец, а петият - в триъгълника Ихтиман - Костенец - Самоков, „който осигурява една наглед малка по територия, но много трудна територия", допълни здравният министър.
Ще могат ли дежурните на спешния телефон да приемат своевременно всички сигнали след като се добави и София-област към работата им? Няма причина да не се справят, смята министърът. "С деветте души, работещи в момента в кол-центъра в София-град, натоварването на всеки един от тях е средно по 1,5 повиквания на час. С повикванията от София-област, които ще се прехвърлят към този център, то ще стане 1,8 на час", коментира той.
Той обаче призна, че с настоящата реорганизация не се решава автоматично въпроса за покриване на стандарта от 8 минути за пристигане на линейка при най-тежки и спешни случаи. "Тази програма ще бъде изпълнена през следващите 3 години, когато се увеличи броят на линейките, новите филиали, които ще бъдат изградени", уточни здравният министър.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.