"София Тех Парк" - мястото, където науката среща бизнеса

София Тех Парк - мястото, където науката среща бизнеса

Кауза за една България на бъдещето - така президентът Росен Плевнелиев определи старта на първия научно-технологичен парк у нас, "София Тех". В него учени и предприемачи ще работят заедно, за да направят България водеща сила в областта на иновациите.

В присъствието на президентът на Словакия г- н Андрей Киска, еврокомисарят по въпросите на регионалната политика г-жа Корица Крецу, Зеехофер  министър-председателят г-н Бойко Борисов, министър-председателят на Бавария Хорст Зеехофер Свобо, вицепремиерът  по европейските фондове и икономическата политика г-н Томислав Дончев,  министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова и много други високопоставени гости, Плевнелиев преряза лентата на иновативния парк заедно с министъра на икономиката Божидар Лукарски.

"София Тех Парк не е само един високотехнологичен парк - първият в България, първият на Балканите, не е и само първата иновационна екосистема в региона. София Тех Парк е кауза. Каузата за една България на бъдещето." , заяви държавният глава в речта си по време на официалното откриване.

Първият по рода си научно-технологичният център в България е 100% собственост на министерството на икономиката. Парцелът, разположен върху бивши казарми, с площ над триста декара е бил на стойност 100 - 150 милиона евро, посочи Плевнелиев. "Това правителство имаше визията да подари този парцел на младите хора, на индустриите на бъдещето в България, за да може те да се развиват".

България е на 25-то място по иновационна ефективност в световен мащаб според класацията на глобалния иновационен индекс, посочи министърът на икономиката Божидар Лукарски. "При сравнително по-неблагоприятни условия ние постигаме по-добри резултати, като изпреварваме 19 от страните членки на Европейския съюз. Този потенциал е причината иновациите да заемат приоритетно място в политиката на нашето министерство," каза министърът.

Мисията на "София Тех Парк" е да създаде работеща среда за взаимодействие между бизнеса и науката, като се фокусира върху три области - информационни и комуникационни технологии, био науки и зелена енергия.

"Икономиките на страните ни трябва да преминат от желязото към силиция", каза метафорично президентът на Словакия Андрей Киска, специален гост на церемонията по откриването на София Тех.

"Страни като САЩ, Южна Корея, Япония, Индия вървят с голямо ускорение, а ние ние в Източна Еврепа все още донякъде спим - продължи президентът на Словашката република. "Понякога не разбираме, че когато говорим за стабилност, това понякога изглежда като пасивност. За да настигнем тези страни ни трябват повече иновации, повече стартиращи компании, повече енергия, която трябва да вложим в страните си, за да работят по-бързо."

Насърчавайки обмена на знания и умения между научната общност и бизнес средите, "София Тех Парк" ще действа като платформа за развитието на стартиращите компании и иновативните идеи.

Крайната цел е да създаде една работеща икономика на знанието, каквато с множеството си таланти в областта на науката България заслужава да има.

Ето някои от основните елементи в "София Тех Парк":

Бизнес инкубатор. В него научно-изследователските пробиви ще се възползват от менторството на бизнеса, за да формират успешни продукти и технологии с принос към икономиката и обществото. 

"Това е сграда, която трябва да събере под един покрив стартиращи компании (след селекция), на които 'София Тех Парк' предоставя услуги, които да им помогнат да развият своя бизнес. Също така акселератори, преакселератори, сийд фондове, венчър капитал... Т.е. да събере под един покрив всички тези играчи, които помагат на една компания да стигне от идеята до бизнес, който може да се развива.” Това разказа в интервю за "Мениджър Нюз" и „Обекти” изпълнителният директор на "София Тех Парк", Елица Панайотова.

Лаборатории. Ключов елемент на научно-технологичния парк е лабораторният комплекс. „Това е сграда с 11 лаборатории и оборудване на стойност около 24 милиона лева към датата на приключване на проекта”, посочи Панайотова. Три биофармацевтични лаборатории, Лаборатория за 3D креативност и бързи прототипи за нови продукти, Лаборатория по виртуална и разширена реалност, Лаборатория за изкуствен интелект и CAD системи, съвременни комуникационни технологии са част от този съвременен научен комплекс. „Лабораториите са разработени съвместно с учени от Софийския университет, Техническия университет, Медицинския университет и Българската академия на науките и ще бъдат управлявани от учени от тези среди. Концепцията им е да бъдат „оборудване за споделено ползване”. То ще бъде ползвано както от научните среди, така и от бизнеса – мястото, където науката и бизнесът работят по конкретни проекти, обясни изпълнителният директор на "София Тех".

Експериментариум и център за посетители. Интерактивен музей, в който малки и големи ще могат да се докоснат до иновациите, разработени от българските научни и технологични таланти.

Иновационен форум „Джон Атанасов”. Мястото, което от днес носи името на големия изобратател от български произход, е предназначено за „срещи, събития, обучения, семинари, свързани с предприемачество, технологичен трансфер и иновации... Всичко, което е интересно за тази екосистема, като знание и информация”, разказа Елица Панайотова. 

Зелени площи и технологии, от които посетителите могат да се възползват. Една от тях е соларното дърво, предназначено за оживени публични места, което зарежда безплатно до 16 мобилни устройства едновременно и да осигурява безжичен интернет.

„Мениджър NEWS” и „Обекти” ще следят всичко ново, свързано със "София Тех Парк". Най-интересното тепърва предстои.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ