Тайните оръжия на жените шпиони през XVII век (видео)

Тайните оръжия на жените шпиони през XVII век (видео)

Заговори, войни, покушения, тайна дипломация — XVII столетие е било истински златен век на европейския шпионаж. В агентурната работа важна роля заемали жените, тъй като по-лесно приспивали подозренията на враговете, а и нямали равни на себе си в изобретяването на необичайни техники за шифроване и маскиране на тайни послания.

Холандският историк Надин Акерман се заравя дълбоко в тайните на женския шпионаж от тази епоха и открива удивителни неща. Темата й хрумва в хода на изследване на преписки на Елизабет Стюарт по време на Трийсетгодишната война. Така открива, че Елизабет е била сред най-изобретателните автори на многобройни шифри, ребуси и невидими мастила, които използвала за шпионски послания, пращани през специален канал в Брюксел. По това време, в този белгийски град живяла „сивата кардиналша” на женския шпионаж   -Александрина, графиня Турн унд Таксис. Тя оглавявала пощенското отделение и нещо като първия „таен кабинет” в Европа. Сътрудници на графинята се добирали до писма на дипломати и други държавни дейци,, копирали ги, разшифровавил съдържанието им и пр.

Веднъж тръгнала по следата, Акерман започнала да търси в архивите свидетелства за още жени шпиони. И открила. Не само аристократки. Оказало се, че в тези времена масово вербували жени с достъп до важна информация, включително медицински сестри, търговки, компаньонки. Дори и монахини участвали в шпионската мрежа из цяла Европа.

Жените се оказали изключително подходящи за деликатните задачи, тъй като обикновено не попадали в групата на обичайните заподозрени и много рядко се случвало да бъдат обискирани. А и наказанието за заловен мъж шпионин в Англия било бесило, докато  жените изтърпявали само тримесечен затвор в добре мебелирана стая в лондонския Тауър.

И накрая, никой не можел да се мери с тях в измислянето на нови и все по-находчиви способи за укриване и шифроване на сведения. С помощта на специалисти от Масачузетския технологичен институт Акерман прави цяла XVII век. Вижте.

Писмо в яйце

 

 

Жените криели миниатюрни послания в кокоши яйца. Една от рецептите за използването на черупчестите тайници е описана от Джанбатиста дела Порта в книгата "Природна магия", чието първо издание е от 1644 года: потапяте яйце в оцет, за да омекне черупката. След това с нож се прави малка дупчица в черупката и през нея се вкарва писмото, поставено предварително в тръбичка. После поставяте яйцето в студена вода, за да се втвърди отново. На кого изобщо би му хрумнало, че тайна шифрограма може да бъде скрита в кошница с яайца?

Шифър и ключ

 

 

Елизабет Стюарт използвала специални шифри, ключът към които притежавали тя и нейните кореспонденти. Нейните шифри обикновено се състояли от 24 букви от латинската азбука. Например, "а" се обозначавало като nϗ, "b" — като 07, "с" — като "px", и т.н. Много имена и думи били кодирани с цифри, - например Унгария  — 201, Трансилвания — 204,  князът на Трасилвания — 205.  Видеото по-горе показва процес на разшифроване на послание от сър Томас Роу, британски посланник в Константинопол.

Най-миниатюрното писмо

 

 

Това писмо било продиктувано от главнокомандващия на холандската армия Фредерик-Хенрих Орански (1584-1647) по време на войната на Нидерландия за независимост. Посланието било предназначено за губернаторската съпруга Амалия Солмс-Браунфелска (1602-1675). За да изнесе незабелязано писмото от обсадения град, в който по това време се намирали със своя господар, секретарят на Орански допълнително го смалил, като го сгънал много пъти, увил го в копринени конци и го запечатал с червен восък.

Невидими мастила

 

 

През септември 1656 година, шпионка от Лондон водела кореспонденция с брат си, който избягал от Кромуел в Антверпен. Заради опасения, че писмата им могат да попаднат в ръцете на врагове, тя помолила брат си да общуват "по стария начин ... с артишок". Вероятно е имала предвид старинна рецепта за приготвяне на невидими мастила. Учените проверили рецептата като взели сок от испански артишок (Cynara cardunculus) — той расте  в Стария свят и дава втора реколта наесен, т.е. в сезона, в който исторически е установено, че шпионката е написала посланието до брат си.

Най-сложното заключване

 

 

Техниката, която току-що видяхте, е била смятана в ония времена за най-висшата степен на защита на писма от любопитни и лоши очи.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ