Ще се сбъднат ли прогнозите за най-тежката зима в историята на Европа?

Общество

„Последните прогнози за зимата на Балканите са за един нормален декември с нормални валежи, по-студен януари и топъл февруари".

Това коментира синоптикът Петър Янков в ефира на Нова телевизия по повод прогнозата на учен от НАСА, че ни предстои най-тежката зима в цялата история на Европа.

"Нашият колега насочва своето внимание главно върху развитието на времето в Западна Европа. И ако се сбъдне тази прогноза за много валежи и студена зима в западната част от нашия континент, то на изток, и специално на Балканите, се очаква по-нормално време", поясни експертът.

Той определи резултатите от дългосрочното прогнозиране и сезонните прогнози като "задоволителни".

"В тях се използва много статистика и търсене на аналози. В случая влиянието на течението "Ел Ниньо" е един такъв аналог. То влияе върху развитието на времето в една достатъчно голяма област от Източна Азия, Австралия, Северна и Южна Америка. Така че все пак е възможно да има и някакво минимално влияние върху времето в Европа", заяви Янков.

Източник: „Дарик”

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Гърция налага строг контрол за мотоциклети, скутери и електрически тротинетки в града и на пътя
ЕК с препоръки към България за антикорупционни мерки, част от тях са в ПВУ
Китай е построил огромни военни комплекси и съоръжения до силози за ядрени ракети
С над 3,5 милиона посетители Централни хали отбелязва своя втори рожден ден
Седмица преди Световното по футбол: Хаос, недовършени ремонти и протести по улиците на Мексико Сити
На днешната дата, 5 юни. Световeн ден на околната среда
Зеленски предложи среща лице в лице в отворено писмо до Путин
Времето: Топло със следобедни валежи