Американски „ястреб“: Пекин ще въвлече Запада във война до 2024 г.

Американски „ястреб“: Пекин ще въвлече Запада във война до 2024 г.

Китайският президент Си Дзинпин е решен да „въвлече Запада във война“, с нахлуване в Тайван вероятно преди края на 2024 г. Това заяви пред Си Ен Би Си известният американски „ястреб“ Кайл Бас.

Бас, който е основател и главен инвестиционен директор в американската инвестиционна фирма Hayman Capital Management, каза, че Западът - и особено Уолстрийт, е твърде фокусиран върху очевидната икономическа нежизненоспособност на подобна атака.

Но подобно на руския президент Владимир Путин, чиято война в Украйна изолира страната му от Запада Си не е загрижен единствено за потенциалните икономически последици, твърди Бас.

„Ако слушате какво казва Си, вярвам, че той ще си върне Тайван насила до края на следващата година“, каза Бас.

„Ние от Уолстрийт обичаме да мислим, че той никога не би направил това, защото няма икономически смисъл. Трябва да спрем да мислим по този начин и буквално да започнем да слушаме какво казва човекът“, каза той.

Китайската комунистическа партия не е отговорила веднага на искането на Си Ен Би Си за коментар относно изявленията на Бас. По-рано обаче беше казано, че въпросът с Тайван е вътрешна работа на Китай.

След избирането му за трети мандат през март президентът на Китай посочи необходимостта от „насърчаване на мирното развитие на отношенията между двете страни на протока“, но подчерта, че държавата му трябва да се противопостави на „външните сили“ и движенията за независимост.

Тайван се управлява независимо от Китай от края на гражданската война през 1949 г., но Пекин гледа на острова като на своя отцепническа територия.

Темата за Тайван е сред основните клинове в отношенията между Пекин и Запада.

Министерството на външните работи на Китай също заяви през април, че Тайван е въпрос на китайския „суверенитет и сигурност“ и предупреди срещу чужда намеса.

Бас каза, че Си сега е „фокусиран върху повторното придобиване“ на Тайван.

„Можете да го чуете във всичките му речи от 2017 г. насам“, добави Бас, имайки предвид годината, в която Си консолидира властта си с втори мандат.

„Си Дзинпин не е икономически фокусиран. Икономиката е нещо като средство за постигане на неговата цел, много подобно на Путин“, каза Бас, като добави, че ако Путин се интересуваше от икономиката, Русия никога не би нахлула в Украйна.

Като втората по големина икономика в света, приносът на Китай към международните отношения и глобалните пазари и последиците от него са широко признати като далеч надхвърлящи тези на Русия, което предизвиква повишена предпазливост около чувствителния въпрос за Тайван.

„Толкова много сигнали“

Бас каза, че сигналите за предстоящ конфликт между Китай и Тайван са три.

Първо, Китай засили военните си учения около Тайван. Според Бас, който твърди, че се е консултирал с военни експерти, Пекин е близо до завършване на военните си учения. От Си Ен Би Си посочват, че не са могли да проверят това твърдение.

Китай каза, че неговите учения са в отговор на многократните срещи между тайванския президент Цай Ингвен и представители на САЩ - червена линия за Пекин. Междувременно Тайван, от своя страна, също засили собствените си военни учения.

Второ, казва Бас, че Пекин прави мащабни промени на континента в „подготовката за потенциална война“. Той цитира нов закон за контрашпионажа, който влезе в сила миналия месец и разширява правомощията на правителството да наказва явни заплахи за националната сигурност.

За финал Бас отбелязва, че Китай „рафинира морски дизел с пълна сила“ въпреки забавящата се икономика. Той добави, че това е сигнал за повишено търсене на корабно гориво. Пекин е удвоил броя на лицензираните дилъри на морско гориво от 2020 г., съобщи Ройтерс, въпреки че износът на петрол с ниско съдържание на сяра е спаднал през 2022 г.

„Има толкова много сигнали, които сочат в една и съща посока“, каза той. „Всичко, което бихте очаквали да правят, те всъщност го правят“, продължи Бас. „За съжаление, никой от нас не иска война, но ще ви кажа, че Си ще въвлече Запада във война“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ