Байдън за инцидента с китайския балон: Ще защитим суверенитета си!
Ще си сътрудничим с Китай, но ще защитим суверенитета на нашата страна. Това заяви президентът на САЩ Джо Байдън в речта „За състоянието на съюза“, предаде Ройтерс.
Коментарът му бе препратка към китайския балон, който беше във въздушното пространство на САЩ няколко дни, преди да бъде свален. Вашингтон казва, че балонът е бил използван за шпионаж, докато Пекин отрича и твърди, че той е използван за метеорологични и други научни цели.
„Ангажирам се да работя с Китай, където можем да прокараме американските интереси и да сме от полза за света“, каза Байдън. „Но не се заблуждавайте. Както изяснихме миналата седмица - ако Китай застраши нашия суверенитет, ние ще действаме, за да защитим страната си. Както и направихме“, коментира Байдън.
Очакваше се Байдън да говори за конкуренцията с Китай, но авторите на речта му биха са добавили тази забележка, след като американски изтребител свали балона над Атлантическия океан в събота
Държавният секретар Антъни Блинкън, който присъства на речта редом до други членове на кабинета в Камарата на представителите, отмени планирано пътуване до Пекин заради инцидента.
Републиканците се възползваха от случая с балона, за да атакуват решението на Байдън, базирано на военен съвет, да не го сваля по-рано от опасения, че отломките могат да навредят на хората на сушата.
Републиканците, които поеха контрола над Камарата на представителите миналия месец, поддържат твърда линия в отношенията на САЩ с Пекин, но това е една от малкото теми, по които има двупартийно съгласие в дълбоко разделения Конгрес на САЩ.
Байдън похвали законодателството, прието миналата година със силна подкрепа както от неговите колеги демократи, така и от републиканци, което даде тласък на полупроводниковата индустрия в САЩ, като в същото време обеща повече мерки за подкрепа на сектора.
„Няма да се извинявам, че инвестираме, за да направим Америка силна. Инвестиране в американски иновации, в индустрии, които ще определят бъдещето, които Китай възнамерява да доминира“, каза Байдън.
Демократите се присъединиха към републиканците в искането за повече информация за балона и политиката на администрацията на Байдън спрямо правителството в Пекин.
Белият дом възприе по-умерен подход, опитвайки се да смекчи напрежението с Китай, което избухна през август, когато бившият председател на Камарата на представителите Нанси Пелоси, , посети Тайван.
Посещението на Пелоси накара Пекин да проведе военни учения близо до острова, който Китай възприема като своя отцепническа провинция. Напрежението може да се повиши отново, ако новият председател на Камарата, републиканецът Кевин Маккарти, посети Тайван, както се очаква тази година.
Подкрепа за Украйна
Седем седмици след като украинският президент Володимир Зеленски се обърна към депутатите от същата трибуна, Байдън осъди нахлуването на Русия в Украйна и изтъкна подкрепата на САЩ за правителството в Киев.
Конгресът одобри повече от 100 млрд. долара военна и друга помощ за Украйна и партньорските нации, откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г.
„Заедно направихме това, което Америка винаги прави по най-добрия начин. Ние поведехме. Ние обединихме НАТО. Изградихме глобална коалиция“, каза Байдън, обещавайки да подкрепя Украйна „колкото е необходимо“.
Няколко републиканци, водени от тези, които са най-близки до бившия президент Доналд Тръмп, изразяват съмнения дали Вашингтон трябва да продължи да изпраща толкова много пари на правителството в Киев.
Но повечето членове на партията, включително нейните лидери и висши членове на комисиите по национална сигурност в Конгреса, очакват изпращането на помощ да продължи. Коментарите на Байдън за Украйна бяха посрещнати с бурни аплодисменти и възгласи както от републиканците, така и от демократите.
По-високи данъци за милиардерите
Сред другите акценти от речта на Байдън бе призива му за увеличаване на данъците, които плащат милиардерите, както и за данъка върху обратно изкупуване на акции от страна на компаниите, с цел намаляване на федералния дефицит, пише Си Ен Би Си.
„Данъчната система не е справедлива, не е честно“, каза Байдън. „Идеята, че през 2020 г. 55 от най-големите корпорации в Америка от Fortune 500 са направили 40 млрд. долара печалби и са платили 0 долара федерални данъци? Нула долара? Хора, това просто не е честно“, каза той.
Идеята за увеличение на данъците беше популяризирана от прогресивните сенатори Елизабет Уорън и Бърни Сандърс в президентската кампанията през 2020 г., когато Байдън се зарече да не повишава данъците на американците, които печелят под 400 000 долара годишно.
„Сега заради закона, който подписах, компаниите за милиарди долари трябва да плащат минимум 15%. Петнадесет процента! Това е по-малко, отколкото плаща една медицинска сестра!“, каза той.
През март миналата година Байдън предложи 20% минимaлнa дaнъчнa cтaвĸa , която да зaceгнe дoxoдитe и нepeaлизиpaнитe ĸaпитaлoви пeчaлби нa дoмaĸинcтвaта с нетна стойност над 100 млн. долара.
В речта си „За състоянието на съюза“, Байдън призова Конгреса да „довърши работата“. Тогава предложението не получи голяма популярност и е малко вероятно да стигне до някъде в контролираната от републиканците Камара на представителите.
Война срещу ненужните такси
Байдън продължи и своя кръстоносен поход срещу ненужните от банки, авиокомпании и индустрии, които добавят изненадващи разходи към потребителските сметки.
„Вижте, таксите боклуци може да нямат значение за много богатите, но са важни за повечето хора - в домове като този, в който съм израснал“, каза Байдън. „Те добавят стотици долари на месец към разходите. Те ви затрудняват да плащате сметките си“, каза той.
Миналата седмица Бюрото за финансова защита на потребителите предложи ново правило за забрана на прекомерните такси. Конгресът забрани прекомерните такси през 2009 г., но Бордът на управителите на Федералния резерв предложи за заобикаляне на закона.
В речта си Байдън призова Конгреса да приеме закон, който ще наложи допълнителни ограничения върху прекомерните такси.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.