Джанет Йелън: Не може да говорим за рецесия, когато безработицата е рекордно ниска

Джанет Йелън: Не може да говорим за рецесия, когато безработицата е рекордно ниска

Джанет Йелън: Не може да говорим за рецесия, когато безработицата е рекордно ниска

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън внесе нотка оптимизъм в досегашните опасения и лоши прогнози, с коментар, че вижда път за избягване на рецесия в САЩ, тъй като инфлацията спада значително и икономиката остава силна, предвид представянето на пазара на труда, предаде Ройтерс.

„Нямате рецесия, когато имате 500 хил. нови работни места и най-ниското ниво на безработица от повече от 50 години“, каза Йелън в предаването Good Morning America на Ей Би Си.

„Това, което виждам, е път, в който инфлацията намалява значително и икономиката остава силна“, добави той.

Йелън каза, че инфлацията остава твърде висока, но тя спада през последните шест месеца и може да намалее значително предвид мерките, предприети от администрацията на Байдън, включително стъпки за намаляване на цената на бензина и лекарствата, отпускани с рецепта.

Данните на Министерството на труда на САЩ, публикувани в петък, показаха, че растежът на работните места се е ускорил рязко през януари, като неселскостопанският сектор е добавил 517 000 работни места и нивото на безработица е спаднало до близо 54-годишно дъно от 3,4%.

Ръстът на работните места, който идва въпреки мащабните съкращения в технологичния сектор, намали очакванията на пазара, че Федералният резерв на САЩ е близо до спиране на цикъла на затягане на паричната политика.

Йелън каза пред Ей Би Си, че намаляването на инфлацията остава основен приоритет на Байдън, но икономиката на САЩ се оказва „силна и издръжлива“.

Три отделни законодателни акта - Законът за намаляване на инфлацията, Законът за полупроводниците и закон за инфраструктурата, всички ще помогнат за намаляване на инфлацията, заедно с таван на цените, наложен върху цената на руския петрол, каза тя.

Йелън призова Конгреса да повиши лимита на дълга на САЩ, като предупреди, че ако не го направи, това ще доведе до „икономическа и финансова катастрофа“.

Правителството на САЩ достигна тавана на дълга си от 31,4 трилиона долара миналия месец, което накара Министерството на финансите да предупреди, че може да не успее да предотврати неизпълнението по дълга в началото на юни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ