Доналд Тръмп с нови назначения в бъдещия си кабинет

Доналд Тръмп с нови назначения в бъдещия си кабинет

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп е избрал конгресмена от Флорида Майк Уолц за свой бъдещ съветник по националната сигурност, съобщи днес запознат с въпроса източник пред Ройтерс, цитирана от БТА.

Петдесетгодишният Уолц е първата „зелена барета“ от американските въоръжени сили, избрана в Конгреса и е изявен критик на Китай.

Лоялен към Тръмп конгресмен републиканец той също така е служил в Националната гвардия с чин полковник,  а преди да се посвети на армията завършва с отличие Военния институт във Вирджиния.

Уолц е критикувал действията на Китай в Азиатско-тихоокеанския регион и е изтъквал необходимостта САЩ да бъдат готови за потенциален конфликт в региона, посочва Ройтерс.

След 27-годишна кариера във въоръжените сили, включително участие в мисии в Афганистан, Близкия изток и Африка, за които е награждаван с ордени за храброст, Уолц е заемал също постове на политически съветник в Белия дом и Пентагона.

Тръмп заяви вчера, че ще назначи бившия конгресмен Лий Зелдин за ръководител на Агенцията за околната среда на САЩ, предаде Ройтерс.

„Той ще осигури честни и бързи мерки за дерегулация, които ще бъдат приложени по начин, който ще отприщи силата на американските компании, като същевременно ще запази най-високите екологични стандарти, включително най-чистия въздух и вода на планетата“, написа Тръмп в своята социална мрежа „Трут Соушъл“.

Новоизбраният президент на САЩ вероятно ще се опита да промени много правила, прилагани от Агенцията относно използването на изкопаеми горива, включително за ограничаване на въглеродните емисии от електроцентралите и за намаляване на вредните емисии от автомобилите, посочва Ройтерс.

По-рано Тръмп обяви, че ще повери на твърдолинейния си лоялист Том Хоман наболелия въпрос с граничния имиграционен контрол, предаде Франс прес.

Хоман е бивш директор на Службата за имиграция и митнически контрол на САЩ. Сега той ще бъде специален представител на президента на САЩ за ситуацията по границите и ще бъде натоварен с изпълнението на обещанието на Тръмп още в първия ден от встъпването му в длъжност като президент да започне най-мащабната операция за депортиране на нелегални имигранти в историята на САЩ.

"Имам удоволствието да обявя, че бившият директор Службата за имиграция и митнически контрол на САЩ и стожер на граничния контрол Том Хоман ще се присъедини към администрацията президента и ще отговаря за границите на нашата страна“, написа Тръмп в своята социална мрежа „Трут Соушъл“.

"Познавам Том от дълго време и няма по-добър от него в охраната и контрола на нашите граници", написа още Тръмп.

Том Хоман ще отговаря за „всички депортации на нелегални мигранти до страната им на произход", добави той.

Хоман се появи на Националния конгрес на Републиканската партия през юли и каза на поддръжниците си следното: "Имам послание към милионите нелегални имигранти, на които Джо Байдън позволи да влязат в страната ни: по-добре започнете отсега да си стягате багажа". 

Въпреки дългогодишните опити на американското правителство да контролира границата с Мексико, Тръмп твърди, че има „нашествие“ на мигранти, които според него ще изнасилват и убиват американци. В предизборните си речи той силно преувеличаваше напрежението на местно ниво и заблуждаваше с неверни статистическите данни за имиграционната политика, отбелязва АФП.

Престъпленията, свързани с насилие, които нараснаха по време на първия мандат на Тръмп, намаляват всяка година при управлението на президента Джо Байдън, а мигрантите извършват пропорционално по-малко престъпления от местното население.

Тръмп обеща да се бори с мигрантските банди, като използва Закона за чуждите врагове от 1798 г., който позволява на федералното правителство да събира и депортира чужденци от вражески държави.

Хоман оглавяваше Службата за имиграция и митнически контрол на САЩ по време на първия президентски мандат на Тръмп, когато близо 4000 деца мигранти бяха разделени от родителите си и поставени под стража.

По-рано Тръмп посочи ръководителя на предизборната си кампания Сузи Уайлс за началник на канцеларията на Белия дом.

Тръмп ще встъпи в длъжност като президент през януари.

Той също така обяви, че е назначил републиканката Елиз Стефаник за постоянен представител на САЩ в ООН. „Елиз е невероятно силен, упорит и умен борец за Америка“, каза Тръмп в изявление за в. "Ню Йорк Пост".

Междувременно в. „Ню Йорк таймс“ съобщи, че Тръмп планира да избере сенатора Марко Рубио за следващ американски държавен секретар, предаде Ройтерс.

Агенцията отбелязва, че роденият във Флорида политик може да стане първият латиноамериканец на поста първи дипломат на САЩ, след като Тръмп встъпи в длъжност през януари.

Рубио е най-големият ястреб сред спряганите досега възможни кандидатури за поста, от които Тръмп имаше възможност да избира.

През годините сенаторът се застъпваше за външна политика на показване на мускули по отношение на геополитическите врагове на САЩ, включително Китай, Иран и Куба.

През последните няколко години той смекчи донякъде позициите си, за да ги нагоди към тези на Тръмп.

Новоизбраният президент обвинява предишните американски президенти, че са въвлекли Америка в скъпоструващи и безсмислени войни и призовава за по-сдържана външна политика.

Новото американско правителство обаче ще се изправи пред по-опасен и непредсказуем свят в сравнение с първия мандат на Тръмп, с бушуващи войни в Украйна и Близкия изток, и един Китай, който все повече се сближава с американските врагове Русия и Иран.

Несъмнено войната в Украйна ще бъде на първо място в дневния ред на Рубио.

Петдесет и три годишният сенатор каза в неотдавнашни интервюта, че Украйна трябва да се стреми към уреждане на конфликта с Русия чрез преговори, вместо да се фокусира върху връщането на всички загубени през последното десетилетие територии. Той също така бе сред 15-те сенатори републиканци, които гласуваха против пакета военна помощ за Киев на стойност 95 млрд. долара, приет от Конгреса през април, посочва Ройтерс.

„Не съм на страната на Русия, но за съжаление реалностите са такива, че начинът войната в Украйна да приключи е чрез преговори“, каза през септември Рубио пред телевизия Ен Би Си.

Изборът на Рубио има голямо значение както от вътрешнополитическа, така и от външнополитическа гледна точка за бъдещето правителство на САЩ, отбелязва Ройтерс.

Тръмп победи кандидатката на демократите Камала Харис, спечелвайки гласовете на латиноамериканците, които на предишни избори са гласували предимно за демократите. Избирайки Рубио Тръмп се стреми да затвърди тази подкрепа на латиноамериканците за Републиканската партия.

Рубио беше и една от кандидатурите за вицепрезидент на Тръмп, но в крайна сметка милиардерът избра за подгласник Джей Ди Ванс от Охайо - крайнодясна фигура с изявени изолационистки позиции.

Някои от поддръжниците на Тръмп са скептично настроени относно избора на Рубио, който доскоро се придържаше към външна политика на показване на мускули, с което контрастираше с Тръмп, посочва Ройтерс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ