Джейми Даймън съветва и Харис, и Тръмп. Ще подкрепи ли някой от тях?

Джейми Даймън съветва и Харис, и Тръмп. Ще подкрепи ли някой от тях?

Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън разговаря редовно и с двете президентски кампании в последния участък от надпреварата през 2024 г.

По тази причина на преден план излиза въпросът дали той ще подкрепи някой от кандидатите. Шефът на най-голямата американска банка намекна във вторник, че подобен ход може да е възможен, пише YahooFinance.

„Аз ще реша и ще гласувам“, каза Даймън в интервю за Блумбърг. „Запазвам си правото да правя каквото си искам. Аз съм гражданин. Мога да гласувам. Мога да кажа каквото искам. Никога не съм имал навика да подкрепям кандидати. Но обмислям какво искам да кажа или направя“, добави той.

Но кого би могъл да подкрепи и дали изобщо ще го направи, далеч не е предрешено, тъй като той изпраща сигнали както публично, така и в личен план, които се приемат като позитивни и от двете страни.

Диалогът на Даймън и с двете кампании се провежда всяка седмица със съюзници на двамата кандидати, според хора, запознати с разговорите.

Разговорите са включвали неофициални и официални съветници на двете кампании, твърдят източниците.

Фокусът на разговорите с кампанията на Тръмп е споразумение за про-бизнес политики за растеж на икономиката. Там съществува ниво на съгласие, за което екипът на Тръмп ясно се надява, че може да доведе до повече.

И Даймън, и президентът Тръмп „споделят подкрепа за разумни политики като правителствена комисия за ефективност, която би елиминирала измамите и би спестила долари на данъкоплатците“, каза в изявление старши съветникът на Тръмп Брайън Хюз.

Но Даймън също предложи публична подкрепа за ключови приоритети на Харис, включително нови данъчни кредити за американците с по-ниски доходи.

Според един от източниците Даймън има по-голяма ангажираност в момента с кампанията Харис, като главният изпълнителен директор на JP Morgan предлага обратна връзка за икономическата програма на вицепрезидента. Даймън е разговарял директно с Харис през последните три седмици, добавя източникът.

Евентуалното пенсиониране на банкера като топ шеф на JPMorgan добавя още един слой към интензивния фокус върху действията му, докато банката подготвя възможни наследници.

Дълга и сложна връзка с двамата кандидати

68-годишният главен изпълнителен директор и изпълнителен председател на JPMorgan има огромно влияние върху Уолстрийт.

По тази причина и двете кампании също са нетърпеливи да получат неговата подкрепа за техните икономически наративи.

Харис може да получи подкрепа, ако Даймън каже, че не се притеснява от инфлацията, докато лагерът на Тръмп със сигурност би предпочел той да се съсредоточи върху проблемите с икономиката.

Тръмп и Даймън също са имали горещи и студени отношения, които датират от години.

Съобщава се, че Тръмп е ухажвал Даймън за роля в кабинета още през 2016 г. Когато това не проработи, Тръмп по-късно заяви, че банкерът „е лош публичен говорител и бъркотия от нерви“.

Точно това лято Тръмп спомена Даймън като възможен министър на финансите през юни, преди да отстъпи през юли.

По същия начин Даймън насърчи опозицията срещу Тръмп в сезона на първичните избори, но в януарско интервю за Си Ен Би Си избра по-ласкателни думи за републиканеца.

„Направете крачка назад и бъдете честни. Той беше донякъде прав за НАТО, донякъде прав за имиграцията“, каза Даймън. „Той разви икономиката доста добре“, добави той, визирайки Тръмп.

Последното развитие в сагата дойде в петък, когато акаунтът на Тръмп в Truth Social публикува фалшива новина, твърдейки, че Даймън е подкрепил кандидатът на Републиканската партия. Сътрудниците на банкера бързо опровергаха твърденията.

Тръмп се опита да се дистанцира от поста, като каза на пътуващ с него репортер на Ен Би Си. „Не знам нищо за това“ и добави „някой го е пуснал“.

„Президентът Тръмп често обсъжда бъдещето на нашата нация с най-добрите и най-умните хора и заедно с лидери като Даймън, той ще възстанови икономиката на Америка, за да направи живота отново достъпен през втори мандат“, добави Хюз от кампанията на Тръмп.

Връзката на Даймън с Харис е също толкова дълга и не по-малко напрегната.

В автобиографията си от 2019 г. Харис разказва за напрегнат разговор, при който тя, тогава главен прокурор на Калифорния, помага в преговорите за споразумение между банки и собственици на жилища, които бяха изправени пред възбрана по време на финансовата криза от 2008 г.

„Бяхме като две сбили се кучета“, разказва Харис за телефонния разговор с Даймън.

Битката бушува около предложението на банката за между 2-4 млрд. долара компенсация за Калифорния. Тази оферта в крайна сметка беше повишена до 20 млрд. долара.

Напоследък обаче отношенията между Харис и Даймън изглежда са по-сърдечни. Двамата се срещнаха на обяд във Вашингтон през март като част от това, което човек, запознат с дискусията, тогава описа като редовен контакт на Харис с бизнес лидери.

Даймън също предложи подкрепа за приоритетите на Харис. Вицепрезидентът превърна разширяването на данъчния кредит върху спечелените доходи за работници и семейства с ниски до умерени доходи в център на своя икономически план. Даймън често изразява подкрепа за този приоритет.

Даймън също предложи условна подкрепа за повишаване на данъците за най-богатите американци, за да се приведе в съответствие с така нареченото „правило на Бъфет“, че най-богатите американци не трябва да имат ефективна данъчна ставка по-ниска от средната класа.

Съпругата на Даймън, Джуди, също е записана като поддръжник на Харис. Тя е дарила над четвърт милион долара в подкрепа на листата на Демократическата партия, според правителствените документи.

Междувременно Даймън е направил само няколко по-малки дарения през сезона на кампанията на обща стойност около 20 000 долара, показват тези документи. Той също така е разделил парите си между умерени демократи като Джон Тестър от Монтана и консервативни републиканци като Джони Ернст от Айова.

Следващата стъпка на Даймън

Допълнително замъгляване на динамиката и въпросът за одобрение през следващите седмици е дали Даймън ще се интересува от роля в някоя от бъдещите администрации.

По-рано тази година той даде някои индикации, че графикът за неговото пенсиониране може да наближава. „Вече не е пет години“, каза Даймън през май, докато говори на годишния ден на инвеститорите на своята банка в Ню Йорк.

През последните години, когато го попитаха по темата, неговият стандартен отговор беше да каже, че ще остане на работа още пет години.

Даймън също от години често е свързван с водещи роли във Вашингтон.

Още по време на управлението на президента Барак Обама Даймън беше споменаван като възможен министър на финансите. Милиардерът Уорън Бъфет дори даде одобрението си за подобен ход през 2012 г.

Тази година Даймън предложи множество коментари за посоката, в която би искал да поеме кампанията тази година, но избегна конкретика.

По време на интервюто си за Блумбърг тази седмица Даймън каза, че „просто искам да помогна на нашето правителство да направи правилните неща“ и даде Дуайт Айзенхауер като президент за примерен.

„Той имаше правилните хора там...Той никога не обвиняваше хората, никога не ги обиждаше“, каза Даймън,

Даймън също публикува коментар във „Вашингтон пост“ през август, описвайки как се надява следващият президент на САЩ да прегърне концепцията за единство.

„Живеем в опасно време. Ако искаме наистина да обединим нашата страна, трябва да започнем да третираме противоположните възгледи, оплаквания и критики като възможности да намерим общ език и да ни направи по-добри“, коментира той.

Даймън заключи, че ако следващият президент приеме съвета му , без значение кой е той или тя, „може да бъде един от нашите най-велики президенти“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ