Джорджа Мелони - бившата крайнодясна активистка, която може да стане първата жена премиер на Италия

Джорджа Мелони - бившата крайнодясна активистка, която може да стане първата жена премиер на Италия

Джорджа Мелони - бившата крайнодясна активистка, която може да стане първата жена премиер на Италия

В тийнейджърските си години Джорджа Мелони се е измъквала посред нощ от дома си и е помагала за лепенето на крайнодесни плакати в квартала си в Рим, играейки игра на котка и мишка с левите си съперници, която лесно е можела да прерасне в насилие.

Тридесет години по-късно на Мелони вече не ѝ се налага да бяга от вкъщи по тъмно, за да разпространява посланието си. Вместо това образът й краси билбордове в цялата страна преди изборите на 25 септември, които могат да я коронясат като първата жена министър-председател на Италия, пише Криспиан Балмър за Ройтерс.

„Това беше невероятно пътуване, но ако спечеля изборите, това не е краят, а само началото“, каза Мелони пред Ройтерс миналата седмица от своя офис, който гледа към историческия център на Рим.

Резкият ръст на популярността на Мелони е тясно свързан с трансформацията на нейната собствена партия „Италиански братя“, която излезе от сенките и навлезе в мейнстрийма, без да се отрече напълно от своите неофашистки корени.

Социологите прогнозират, че групата ще се превърне в най-голямата партия в Италия, получавайки 25% от гласовете в сравнение с едва 4,3% на изборите през 2018 г. Така тя ще изпревари някогашните си съюзници „Лигата“ на Матео Салвини и „Форца Италия“ на Силвио Берлускони

Както поддръжниците, така и критиците на партията споделят виждането, че ръста на подкрепата за „Италиански братя“ се дължи до голяма степен на стоманената решителност на 45-годишната Мелони, която спечели местни избори на 21 години и стана най-младият италиански министър, когато на 31-годишна възраст пое Министерството на младежта в четвъртото правителство на бившия премиер Силвио Берлускони.

Нейният възход е особено забележително, като се има предвид скромният й произход в страна, където семейните връзки често са от голямо значение.

Тя е отгледана от самотна майка в квартал на работническата класа на италианската столица, след като баща ѝ ги е изоставил след раждането ѝ.

В своята автобиография от 2021 г. „Аз съм Джорджа“ Мелони казва, че е намерила ново семейство на 15 години, когато се присъединява към местна младежка секция на Италианското социално движение (MSI), създадено през 1946 г. от поддръжници на фашисткия диктатор Бенито Мусолини.

Тя бързо привлича вниманието на партийния активист Фабио Рампели, който организира курсове за обучение на следващото поколение консервативни политици.

„Идеята ми беше да си представя дясно правителство, което няма нищо общо с (фашизма) от 30-те години на миналия век“, каза Рампели, който е заместник-ръководител на „Италиански братя“в парламента.

„Мелони беше блондинка, синеока, дребна, непринудена и остроумна. Тя също беше много конкретна и не идеологизирана. Всички характеристики, от които се нуждаехме, за да изведем италианската десница на следващото ниво“, каза той.

Ангели и пламъци

MSI беше погълната от нова организация, наречена Националния алианс (AN) в средата на 90-те години, преди да се слее с основната консервативна група, създадена от бившия премиер Берлускони.

В най-рисковия си политически ход Мелони и други ветерани от An напуснаха Берлускони през 2012 г. и съосноваха „Италиански братя“.

Партията запази символа с трицветен пламък на оригиналната група MSI и италианските медии от време на време публикуваха снимки, показващи фашистки сувенири в офисите на някои регионални политици от братята на Италия.

В офиса на Мелони обаче не могат да бъдат намерени подобни реликви.  Вместо това има множество фигурки на ангели, снимки на 5-годишната й дъщеря, комплекти за шах, снимка на папа Йоан Павел с Майка Тереза ​​и кутии с цветни химикалки, които тя използва, за да си води щателни бележки.

Самата тя отхвърля всякакви твърдения, че нейната партия изпитва носталгия по фашистката ера. Тя се дистанцира от видео, което се появи този месец, в което тя като тийнейджърка говори на френски и възхвалява Мусолини, съюзник на нацисткия лидер Адолф Хитлер през Втората световна война, като „добър политик"“

„Очевидно вече съм на друго мнение“, каза тя, без да дава подробности.

Мелони сравнява своята партия с Републиканската партия на САЩ и Консервативната партия на Великобритания. Патриотизмът и традиционните семейни ценности се възхваляват, а политическата коректност и глобалните елити се критикуват.

„Да на естествените семейства, не на ЛГБТ лобито, да на сексуалната идентичност, не на джендър идеологията, да на културата на живот, не на бездната на смъртта“, каза тя в реч на искански през юни пред поддръжници на испанската крайнодясна партия Vox.

„Не на насилието на исляма, да на по-безопасните граници, не на масовата имиграция, да на работата за нашите хора, не на големите международни финанси“, каза още Мелони

„Подценена“

Социологите казват, че тайната на нейния успех е нейният очевиден отказ да прави компромиси и непоколебимостта в нейните послания.

Докато нейните съюзници Салвини и Берлускони обединиха сили с лявоцентристите миналата година, за да формират правителство на „национално единство“ под ръвкодоството Марио Драги, Мелони отказа, като заяви, че назначаването на неизбран от никого бивш централен банкер за премиер е недемократично.

Решението остави „Италиански братя“ като единствената голяма партия в опозиция, което й даде възможност да защитава непопулярни решения, взети по време на извънредната ситуация с пандемията от COVID-19.

Мелони беше предпазлива преди изборите, призовавайки съюзниците си да не поемат обещания, които не могат да изпълня. Тя успокои италианското статукво със силно прозападно послание, като обеща да увеличи разходите за отбрана и се ангажира да се противопостави на Русия и Китай.

„Това няма да е обичайната Италия на „спагети и мандолина“, която я няма никъде, когато историята зове“, каза Мелони.

Стилът на говорене на Мелони неизбежно водят до сравнения в италианската преса между нея и бившия британски премиер Маргарет Тачър. Италианският лидер се възползва от това, като каза, че едно от основните й вдъхновения е английският философ Роджър Скрутън, който даде тинтелектуална сила на тачъризма във Великобритания.

Подобно на Тачър, Мелони ще бъде първата жена министър-председател на страната си, ако спечели следващия месец. Но това не е нещо, върху което тя се фокусира.

Тя се противопоставя на квотите за полово равенство, чиято цел е да се увеличи присъствието на жените в парламента или заседателната зала, като казва, че жените трябва да стигнат до върха чрез заслуги. Въпреки това Мелони казва, че да си жена има своите предимства в страна с мачо култура като Италия.

„Когато си жена, често те подценяват, но това може да ти помогне“, каза тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ