Френският президент Макрон на знакова визита в Алжир

Френският президент Макрон на знакова визита в Алжир

Френският президент Еманюел Макрон пристига днес в Алжир с надеждата да възстанови отношенията със страната, чиито петролни и газови запаси имат ново стратегическо значение на фона на задаващата се енергийна криза в Европа.

Визитата му идва след дълъг период на напрежение заради кървавата война за независимост на Алжир, чиято кулминация бе отзоваването на алжирския посланик в Париж в края на миналата година, припомня ВВС.

Според Елисейския дворец президентът Макрон е „направил избор да ориентира това посещение към бъдещето... и да постави основата за подновяване на отношенията”. Той пътува с 90-членна делегация от министри, бизнес лидери и спортисти.

Дипломатическото напрежение се изостри миналия октомври, когато френският президент обвини „политико-военната система” на власт в Алжир, че „осребрява спомени от войната”, за да оправдае съществуването си.

Месец по-рано Франция разгневи Алжир, както и съседно Мароко, като намали рязко броя на визите за пътуване, които издава. Мярката бе в отговор на твърденията, че и двете северноафрикански държави възпрепятстват репатрирането на граждани, за които е установено, че са незаконно във Франция.

Освен обичайния дневен ред на разговори с президента Абделмаджид Теббун и посещения на мемориали, Макрон ще се срещне и с млади предприемачи в столицата Алжир. В петък той ще посети магазин за грамофонни плочи, известен като център за алжирска традиционна музика Rai, и ще гледа демонстрация на брейкданс в западния град Оран.

Анализатори предполагат, че френският лидер ще бъде подложен на натиск да направи публично изявление, което признава загрижеността на Алжир за това как се помни войната за независимост. Според тях обаче, основната цел на посещението ще бъде създаването на условия за по-тясно сътрудничество по неотложни икономически въпроси и проблеми на сигурността.

„Не идвате с толкова голяма делегация – включително министрите на външните работи, отбраната, икономиката и вътрешните работи – и оставате два дни, ако всичко, което ще обсъждате, е миналото“, коментира Хасни Абиди, директор на базирания в Женева Изследователски център за арабския свят и Средиземноморието.

Със своите огромни запаси от петрол и газ – голяма част от които все още неизползвани – и с тръбопроводи до Италия и Испания, Алжир е в позиция „не да замени Русия, но със сигурност да помогне на Европа с нейните енергийни доставки в средносрочен план. Но за това са необходими инвестиции”, обобщи Абиди.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ