Йелън предупреди за глобална финансова криза, ако не се постигне сделка за тавана на дълга на САЩ
Американският министър на финансите Джанет Йелън предупреди за широко разпространените глобални ефекти, ако федералното правителство на страната изчерпи извънредните мерки, чрез които се поддържа неговата платежоспособност, и Конгресът не приеме закон за увеличаване на тавана за дълга, предаде Си Ен Ен.
Предупреждението на Йелън идва, след като в четвъртък Съединените щати достигнаха лимита си за дълг от 31,4 трилиона долара, определен от Конгреса, принуждавайки Министерството на финансите да започне да предприема извънредни мерки, за да продължи финансирането на правителството.
Докато тези нововъведени извънредни мерки са до голяма степен задкулисни счетоводни маневри, Йелън каза пред Си Ен Ен, че „действителната дата, на която вече няма да можем да използваме тези мерки, е доста несигурна, но вероятно може да дойде още в началото на юни”.
Говорейки пред медията от Сенегал, финансовият минитър заяви, че след като мерките бъдат изчерпани, най-малко нещо, което може да се случи, е рейтингът на САЩ да бъде понижен. В същото време ефектът от това, че федералното правителство няма да може да извършва плащания, може да бъде толкова широкообхватен, колкото „глобална финансова криза“, обясни Йелън.
„Ако това се случи, нашите разходи по заеми ще се увеличат и всеки американец ще го усети. Освен това неуспехът да се извършат дължими плащания, независимо дали става дума за плащания към притежателите на облигации, към получателите на социално осигуряване или към нашите военни, несъмнено би причинило рецесия в икономиката на САЩ и може да причини глобална финансова криза“, каза тя.
„Това със сигурност би подкопало ролята на долара като резервна валута, която се използва в трансакции по целия свят. А що се отнася до американците – много хора ще загубят работата си и със сигурност разходите им по заеми ще се повишат“, добави Йелън.
Йелън изпрати писмо до председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти в четвъртък, в което обяснява мерките, които се предприемат, ескалирайки натиска върху Капитолия, за да се избегне катастрофален фалит.
Някои републиканци поискаха вдигането на тавана на дълга да бъде обвързано с намаляване на разходите. Белият дом контрира, като каза, че няма да предложи никакви отстъпки или да преговаря за повишаване на тавана на дълга. Досега предупрежденията на Йелън не успяха да предизвикат двупартийна дискусия, като републиканците и демократите потвърдиха твърдите си позиции през последната седмица.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.