САЩ и Китай ще търсят допирни точки за размразяване на отношенията си

САЩ и Китай ще търсят допирни точки за размразяване на отношенията си

САЩ и Китай ще търсят допирни точки за размразяване на отношенията си

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън се срещна днес с китайския си колега Лиу Хе и обеща усилия за справяне с различията и „да не се допусне конкуренцията да прерасне в конфликт",докато двете нации се опитват да размразят отношенията си"  съобщи Асошиейтед  прес.

Първата среща лице в лице на Йелън с вицепремиера и финансов министър на Китай е в Цюрих е най-високопоставеният контакт между двете страни, откакто техните президенти постигнаха съгласие през ноември миналата година да търсят области за потенциално сътрудничество.

Лиу, от своя страна, заяви, че е готов да работят заедно за търсене на допирни точки между Китай и САЩ. „Без значение как се променят обстоятелствата, винаги трябва да поддържаме диалог и обмен“, каза той.

Джанет Йелън и Лиу Хе са се съгласили, че САЩ и Китай ще си сътрудничат повече по въпросите на финансирането на климата и ще работят в подкрепа на „развиващите се страни в техните преходи към чиста енергия“. Отчитането също така показва, че Йелън планира да пътува до Китай и приветства колегите си в САЩ в близко бъдеще.

Срещата идва в момент, когато икономиките на САЩ и Китай се борят с различни, но преплитащи се предизвикателства по отношение на търговията, технологиите и др.

Йелън, във встъпителните бележки пред репортери, каза на Лиу: „Въпреки че имаме области на несъгласие и ние ще ги предадем директно, не трябва да позволяваме недоразуменията, особено тези, произтичащи от липса на комуникация, да влошат ненужно нашите двустранни икономически и финансови отношения.”

Йелън каза още, че двете страни „носят отговорност да управляват различията си и да предотвратят превръщането на конкуренцията в нещо дори близко до конфликт“.

И двете икономики имат своите предизвикателства.

Китайската икономика се отваря отново, след като възраждането на COVID-19 уби десетки хиляди хора и затвори безброй предприятия. САЩ бавно се възстановяват от високата от 40 години инфлация и са на път да достигнат законовия си таван на дълга, създавайки очаквана политическа битка между демократите в Конгреса и републиканците. Проблемът с дълга е от голям интерес за Азия, тъй като Китай е вторият по големина притежател на дълг на САЩ.

Има и руската инвазия в Украйна, която възпрепятства глобалния икономически растеж - и подтикна САЩ и техните съюзници да се споразумеят за таван на цената на петрола за Русия в отговор, поставяйки Китай в трудна позиция като приятел и икономически съюзник на Русия.

А високите лихвени проценти в световен мащаб увеличиха натиска върху обременените с дългове нации, които дължат големи суми на Китай, приипомня Асошиейтед  прес.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ