Консерваторите и социалдемократите преодоляха първото препятствие пред формирането на коалиция в Германия
Консерваторите на Фридрих Мерц, които спечелиха изборите в Германия, и социалдемократите са постигнали принципно споразумение за съставяне на коалиционно правителство. Това съобщи самият Мерц пред репортери в съвместно изявление заедно с други партийни лидери, предаде Ройтерс.
В Германия, където коалиционното управление е нормата, правителствата обикновено се формират на две фази, като партиите първо провеждат проучвателни преговори и след това влизат в официални коалиционни преговори.
Двете формации бързаха да постигнат сделка преди следващата седмица, когато се надяват да прокарат през парламента разхлабване на конституционните ограничения върху държавните заеми, за да съживят растежа на най-голямата икономика в Европа и да увеличат военните разходи.
Бъдещият канцлер Мерц иска да сформира коалиция до Великден и предупреди, че остават „пет минути до полунощ“ преди Европа да трябва да се изправи сама срещу враждебна Русия, тъй като САЩ при президента Доналд Тръмп вече не се смятат за надежден съюзник.
Консервативният блок ХДС/ХСС на Мерц и ГСДП дискутираха въпроси по редица теми – от миграцията и социалните плащания, в търсене на консенсус след тежка предизборна кампания.
Двете страни също така обсъдиха въпроса за оборудването на Украйна с ракети Taurus с по-голям обсег, на което действащият канцлер Олаф Шолц се противопоставя, но Мерц подкрепя при определени условия.
Във встъпителните си думи Мерц обеща по-строги мерки за справяне с нелегалната миграция, включително чрез връщане на хора на границите на Германия и разширяване на граничния контрол. Той също така каза, че Германия трябва да се стреми към 1%-2% икономически растеж и обеща да намали разходите за енергия, за да помогне на бизнеса.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Бивша победителка в конкурс за красота е номинирана за поста председател на унгарския парламент
Свят |Япония предупреждава за повишен риск от мегаземетресение след силния трус
Свят |ЕС ще засили мерките за справяне с риска от недостиг на реактивно гориво
ЕС |След масовите съкращния: ФБР облекчава наемането на агенти, за да се справи с недостига на персонал
Свят |Акциите на Marvell се повишават след съобщения за разговори с Google относно AI чипове
Компании |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Колко партии в новата българска история са постигали пълно мнозинство?
Политика |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |При 100% обработени протоколи: Пет партии в парламента, Прогресивна България печели, ГЕРБ - втори, ПП-ДБ - трети
България |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.